A kansasiak még 2008-ban szerkesztettek egy 20 ezer elemből, hasonló hangzású angol szavakból álló szótárat. Vitevitchék azt akarták ezzel kipróbálni, hogy valóban összefüggenek-e hálózatok tulajdonságaival bizonyos nyelvi képességeink. És tényleg azt mutatták ki, hogy a kulcsszavak hálózata befolyásolja e képességeinket.
A nyelvi nehézségekkel küszködők kezelésében a most elemzett összefüggések a jövőben nagy előrelépést hozhatnak – vélekedik Vitevitch. Akik például nehezen találják a szavakat, azoknak kulcsszavazási módszereket lehet majd ajánlani, amivel enyhülhetnek a gondjaik. A kulcsszavak megkönnyítik a nyelvtanulást is, ha elég korán megismerkednek velük a diákok - véli a professzor.
Ám ha a kulcsszavak közül egyet kiveszünk a láncból, Vitevitchék szerint a hálózat két részre bomlik. Sőt, néhány szó "árván" marad. Vagyis megvannak a veszélyei is a kulcsszavak elfelejtésének.
A kutatók matematikai módszereket alkalmaztak vizsgálatukban. Az úgynevezett hálózatkutatás eredményeit használták fel. Ezek a szociális háló és a betegségek terjedésének modellezésére is alkalmas metódusok. Vitevitch a saját szóhálózatát egy számítógépes programmal, a KeyPlayerrel elemezte. Ekkor derült fény arra, hogy a hálózatok hogyan esnek szét a kulcsszavak kiemelése után.
Így például a dish (étel, fogás, tál, edény jelentése van ennek a szónak magyarul) szót nyugodtan eltávolíthatta a hálózatból Vitevitch, mert az nem bontotta fel a struktúrát. Viszont a fish (magyarul: hal) kivétele megzavarta a szerkezetet. Mindez, vagyis ha túl sok kulcsszót emelünk ki, az egész nyelvfeldolgozási rendszert összeomlaszthatja az agyunkban. A kutatók ezt természetesen nem merték élő személyeken kipróbálni, mert ugyan erre lennének módszerek, de azoknak olyan romboló hatásuk lenne, ami hosszú távra és széles körben is súlyos következményekkel járna.