Meglepő dolog derült ki a kávéról

A kávé ízét sokan szeretik, de a hátteréről kevesen tudnak. Egy új tanulmány viszont kiderítette, hogy ugyanaz a baktérium adja meg a napindító feketénk alapízét, amelyet a káposzta savanyításánál is használnak.

Szorgos baktériumok

Újabb meglepő tényt tártak fel a tudósok a kávéval kapcsolatban. Kiderült, hogy a baktériumok, amelyek a kávébabok feldolgozása közben elszaporodnak - név szerint a leuconostoc és a lactobacillus - fontos szerepet játszanak a sokak által kedvelt ital ízében. A mikroorganizmusok nélkül valószínűleg "rosszabb szájízzel" indulna a napunk. Ezek a baktériumok pedig megegyeznek a fejes káposzta ipari savanyításához is használt mikrobákkal.

"Egy csésze kávé komplex műveletsorozat: a gazdálkodás, a betakarítás utáni feldolgozás, a pörkölés és végül a lefőzés végterméke" - magyarázta Dr. Luc De Vuyst professzor, aki a brüsszeli Vrije Egyetem által készített tanulmányt vezette.

A tudósok már régóta próbálnak rájönni a tökéletes kávé titkára. (Kép: 123rf)
A tudósok már régóta próbálnak rájönni a tökéletes kávé titkára. (Kép: 123rf)

Az erjedés a kulcs

A baktériumok a betakarítás utáni feldolgozásnál kerülnek a képbe, pontosabban a nedves feldolgozás során. Ilyenkor gyakran 24 óráig is áztatják a kávébabokat , így az erjedési folyamat alatt a mikroorganizmusoknak bőven van idejük elszaporodni.

Kihívást jelentett viszont annak kiderítése, hogy milyen kapcsolat van a baktériumok és a babban lévő, illatot befolyásoló vegyületek között. A tanulmány során azt látták, hogy a tejsavbaktériumok erre is hatással vannak.

A tökéletes kávé titka

A tudósok már régóta próbálnak rájönni a tökéletes kávé titkára is. Egy korábbi kutatás során például hét, magasan képzett kávékóstoló különböző hőmérsékletű vízzel készített kávékat arabica és robusta babból, valamint a kettő keverékéből.

Mi történik a testünkben, miután megittuk a kávét? A koffein vagy hivatalos nevén 1,3,7-trimetil-xantin a világon talán leggyakrabban, legszélesebb körben fogyasztott élénkítő hatású alkaloid. De vajon milyen hatása van szervezetünkre?

Az eredmények alapján úgy tűnik, a titok nyitja csupán annyi, hogy nem szabad túl forró vizet önteni az őrleményre. Ideálisnak a 70 Celsius-fokos vizet tartják, ez ugyanis nem égeti meg a kávébab darabkáit, így az ízét sem módosítja. Emellett az is fontos, hogy lehetőleg szűrt vizet használjunk kávéfőzéshez.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: dailymail.co.uk

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra