Így működik az agyad, ha már elmúltál 25

Van, aki szerint az agy 25 éves korunkra érik be, onnantól leáll a fejlődéssel, és akkortól válunk sokkal racionálisabbá, nehezebben alkalmazkodóvá. A valóság azonban ennél sokkal összetettebb.

Egy korábbi tanulmány igazolta: az a felfogás, miszerint az agy fejlődése nem fejeződik be 25 éves korig, kifejezetten a prefrontális kéreg fejlődésére vonatkozik. A prefrontális kéreg a homloklebeny azon része, amelyet az agy racionális részének is szoktak nevezni. De vajon a 25 éves életkor valóban jelentős lépcsőfok-e az agy fejlődése szempontjából?  teszi fel a kérdést az IFL Science.

prefrontális kéreg, agyfejlődés, kutatás, tanulás, memória
25 éves korra lezárul az agyfejlődés bizonyos szakasza. Fotó: Getty Images

25 éves korig több különböző agyi régió is eléri a maximális térfogatát. Ez azonban egyáltalán nem jelenti azt, hogy az agy ekkor már nem képes a változásokra, és azt sem, hogy addig az agy nem lenne képes fejlett szinten működni – magyarázták a tanulmány szerzői, Dr. Richard Bethlehem, a Cambridge-i Egyetem és Dr. Jakob Seidlitz, a Pennsylvaniai Egyetem és a Philadelphiai Gyermekkórház munkatársa.

25 évesen pillangóként ébredsz?

A prefrontális kéreg, amely egyebek mellett a tanulásért, a memóriáért és az összpontosításért felelős, serdülőkorban egyre fejlettebbé válik, majd – több, az agyról készített MRI-felvételeken alapuló kutatás eredményei szerint – 25 éves korban érik be. A vizsgálatok során megfigyelték, hogy a prefrontális kéreg fejlődésének idővonala egyénenként igen eltérő, a nőknél pedig általában egy-két évvel korábban fejeződik be. Ennek okát a tudósok még nem fejtették meg.

Tehát ezt nem úgy kell elképzelni, hogy a 25. születésnapodon hirtelen egy teljesen kész prefrontális kéreggel ébredsz, mint egy bábból aznap kibújt pillangó, aki hirtelen sokkal racionálisabb.

Magzati kortól százéves korig vizsgálták az agyat

A Nature folyóiratban 2022-ben megjelent tanulmány kutatói több mint 101 ezer résztvevő 124 ezer MRI-felvételén keresztül grafikonokat készítettek arról, hogyan növekszik az emberi agy. A legfiatalabb résztvevő még magzat, a legidősebb pedig százéves volt. "Általában van fogalmunk arról, hogy mekkora az emberi agy, de ezt még soha nem tudtuk ilyen precízen és ilyen nagy léptékben mérni az egész élettartamra vonatkozóan" –  mondták a tanulmány első szerzői.

"Meglepő módon azt találtuk, hogy az általunk mért legtöbb alapvető morfológiai tulajdonság a fejlődés korai szakaszában éri el a csúcspontját, sokszor még a hatodik életév előtt. A változások tehát sokkal gyorsabbak a fejlődés korai szakaszában, míg az élet későbbi szakaszaiban finomabbak és fokozatosabbak" – magyarázta Bethlehem és Seidlitz. Az, hogy az agy mérete és fejlettsége hogyan befolyásolja az érettséget, nagyjából attól függ, hogyan definiáljuk az érettséget. A kutatók azt találták: "attól függően, hogy az agy mely pontját nézzük és milyen tulajdonságokat mérünk, bizonyos életkorokban vannak csúcspontok, amikor az adott tulajdonság eléri a maximumát, de azt is látjuk, hogy változások még ezután is történnek". Arra a következtetésre jutottak, hogy valószínűleg van összefüggés aközött, ahogyan gondolkodunk és aközött, ahogyan az agyunk fejlődik és szerveződik.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra