Mi történik az agyunkban, amikor szakítunk?

Miért érezzük azt egy szakításkor, hogy széthasadtunk? Miért hívjuk fel utána mégis az exünket? Miért érzünk fizikai fájdalmat? A kutatók ezekre is választ adtak.

Tudjuk, milyen borzasztó érzés, amikor szakítunk valakivel: mintha csak meghasadnánk belül. Érdekes azonban, hogy a szakítást követő időszakban tényleg ütköznek egymással különböző agyi területeink, így nem is csoda, hogy azt érezzük, semmi sincs a helyén. A tudomány szerint olyan ez a folyamat, mintha megint szerelembe esnénk - csak éppen fordítva.

A függés

Akár pár hónapig, akár évekig voltunk együtt a párunkkal, dopamint tudunk termelni. Egy romantikus kapcsolat kialakulása közben a viselkedésminták középpontjában a párunk áll.

A szakemberek szerint a szakításnak komolyabb következményei is lehetnek. Hogyan betegedhetünk bele a szakításba? Kattintson! Ahogyan egyre közelebb kerülünk a hosszú távú párkapcsolathoz , úgy csendesül el ez a mechanizmus. A szakítás viszont újra beindítja a dopaminéhséget, jutalmazó rendszerünk pedig a korábbi motivációt, (most már csak volt) párunkat akarná ehhez használni - de a szakítás miatti megrázkódtatás miatt már nem a pozitív válaszokat kapja vissza. Ilyenkor pedig előfordul, hogy erősebben löknek vissza érzéseink a múlt felé - ezért is hívjuk fel egy ital után az exünket vagy akarhatunk még egy utolsó búcsúszexet. És mivel ezek az érzések agyunk igen alapvető funkcióihoz kötődnek, a motivációk is az éhség és a szomjúság erősségével hatnak - nem csoda tehát, hogy ha akarjuk, sem tudjuk őket figyelmen kívül hagyni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A fájdalom

Több kutatás is azt állítja, hogy szakítás után nem csupán a jutalmazó rendszer mechanizmusai aktívak, hanem agyunk azon területei is, amelyek a szenvedést, a fizikai fájdalomra adott válaszokat kezelik. Szakítás után éreztük már, hogy mellkasunk összeszorul, gyomrunk forog vagy olyan süllyedő érzés lesz rajtunk úrrá, ami a rossz híreket szokta követni. Agyunk ilyenkor azt mondja testünknek, hogy valami borzasztó dolog történik éppen, ez pedig számos reakciót indít be bennünk: az ilyenkor felszabaduló stresszhormonok hatással vannak szívünkre, emésztő- és immunrendszerünkre is. (Extrém esetben még a takotsubo-kardiomiopátia, ismertebb nevén „megtört szív szindróma” is kialakulhat, ami akár halálos is lehet - de ne aggódjunk, ennek esélye igen kicsi.)

Mi történik az agyunkban szakításkor?

Érdekes, hogy az összes eddig végzett tudományos kutatás azokat vizsgálta, akikkel szakítottak és nem azokat, akik másokkal tették ezt, úgyhogy egyelőre nincsenek eredmények arról, hogy az ő agyukban mi történik. A logikus magyarázat az lenne, hogy náluk a függőség és az érzelmi kapcsolódásért felelős idegpályák lassan kikapcsolnak vagy erodálnak - egészen addig, amíg egy nap már úgy ébrednek fel, hogy tudják: a románcnak vége.

A szakítás okozta fájdalom nem tart rövid ideig - a tudomány és a gyakorlat is azt mondja, hogy hat hónaptól két évig tarthat ez az időszak. Tudnunk kell viszont, hogy a fájdalom a szakítás természetes része. A fájdalmon az agy is próbál túllépni: az agy frontális kérgének azok a területei aktívak, amelyek kontrollálják az impulzusokat és szabályozzák a viselkedésmintáinkat - azaz, új kezdetek felé irányítanak minket. A folyamatra mi is hatással lehetünk: foglaljuk le magunkat, menjünk barátok közé és akár szántszándékkal hangoljuk át régi emlékeinket, tegyünk eléjük negatív előjelet - így könnyebb lehet istenhozzádot mondani.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra