"A magyar fogyasztás éves szinten körülbelül 9,5 liter alkohol fejenként, ami naponta körülbelül 25 grammnak felel meg. Ez sajnos meghaladja a nemzetközi ajánlásokban megfogalmazott mértékletes szintet, ami legfeljebb napi húsz gramm alkoholt engedélyez" - mondta el Antal Emese dietetikus, a TÉT Platform szakmai vezetője. Sokan vélik úgy, hogy a minőségi alkoholos italokat nagyobb mennyiségben is gond nélkül lehet fogyasztani, sőt akár jótékony hatást is tulajdonítanak nekik, a valóság azonban természetesen árnyaltabb. A Szupermenta összegyűjtött néhány fontos tudnivalót az alkohollal kapcsolatban.
Sörtől nő a sörhasunk
Míg a nőkön a csípő és a combok környékére rakódnak elsőként a pluszkilók, a férfiak a zsírt a hasukon gyűjtik. A hastájéki elhízás főképp a középkorú embereket érinti, és leggyakrabban a sörfogyasztásnak tulajdonítják, ezért is hívják sörhasnak . Tény, hogy az alkoholos italokban jelentős mennyiségű energiát találunk: 1 gramm alkohol 7,1 kcal-nak felel meg, azaz fél dl átlagos tömény ital akár 120 kcal energiát is jelenthet. A sör ráadásul még szénhidrátot is tartalmaz, így egy üveg energiatartalma 150-200 kcal között változhat. A has azonban nem konkrétan a sörtől nő meg, a kiegyensúlyozatlan étrend önmagában is hasi hízáshoz vezethet.
Vitaminhiányt okoz az alkoholfogyasztás
Ez valóban igaz: rendszeres alkoholfogyasztóknál megfigyelték, hogy bizonyos vitaminok és ásványi anyagok esetén gyorsan hiány alakulhat ki: ezeket még mérsékeltebb italozáskor is pótolni kell. Az ásványi anyagok közül a cink, a kalcium és a foszfor, valamint a kálium és a magnézium látja kárát az alkoholfogyasztásnak, míg a vitaminok sorában az A-, B1-, B3-, B6-vitamin, valamint a folsav bevitelére kell ügyelni.
A nők kevésbé bírják az alkoholt
A női szervezet kevesebb alkohol fogyasztására is magasabb véralkohol-szinttel reagál, és lassabban is ürül ki belőle az ital. Ennek egyik oka, hogy a nők testtömege, így vérük térfogata is kisebb a férfiakénál. Ráadásul az alkoholt bontó enzimek is kisebb aktivitással működnek a nőkben.
Az üdítő segít a másnaposságon
Az alkohol hatásához hasonlóan a másnaposság tünetei is igen összetettek. Vízhajtó hatása miatt az alkohol kiszáradást, dehidratáltságot okoz a szervezetben: ez felelős a kínzó fejfájásért és a szájszárazságért. Emellett az alkohol lebontása során keletkező acetaldehid nevű vegyület kimerültséget, levertséget és émelygést vált ki. Az alkoholfogyasztás jelentősen és akár 24 órán át is csökkenti a vércukorszintet , amely szintén súlyosbítja a tüneteket.
Sokan esküsznek a szénsavas, cukros üdítők gyógyító hatására, erre azonban tudományosan nincs bizonyíték. A másnaposság kivédésére a legegyszerűbb és legfontosabb tanács, hogy sose fogyasszunk annyi alkoholt, amely túllépné a mérsékelt mennyiség határát. Segíthet azonban, ha sok alkoholmentes folyadékot iszunk - javasolt a gyümölcslé ilyenkor, amellyel a dehidratáció mellett a vércukorszint is kezelhető. Az alkohol által semlegesített vitaminok pótlása pedig multivitamin tablettákkal lehetséges.