A férfi és a női testfelépítés közötti különbség hízáskor is megfigyelhető: míg a férfiaknak a hasuk kerekedik a pluszkilókkal, a nőkre a csípő és a fenék környékére rakódik a többletsúly. Az Index cikkéből kiderül, hogy miért is hízunk máshogy, mint az ellenkező nem!
Az ösztrogén utasítja csípőtájra a zsírt
A különbség oka, hogy a női szervezetnek nagyobb kapacitása van a zsír elraktározására: optimális testzsír-százalékuk is magasabb a férfiakénál. Erre a többlet-energiaforrásra a terhesség és a szoptatás időszakában lehet szükségük. Az ösztrogén, vagyis a női nemi hormon utasítja a szervezetet, hogy a zsírt csípőtájékon és a combokon raktározza el, illetve az egyébként is nagyrészt zsírszövetből álló mellekben. Velük szemben a férfiaknál a szervezet elsősorban hastájékra gyűjti a plusz-energiaforrást biztosító zsírréteget.
Ha egy nőnél a comb és fenék már nehezen bírja a zsírpárnák növesztését, a férfiakhoz hasonlóan a hastájék következik a hízással, ezt követően jön az izomszövet a test többi részén, illetve a belső szervek, a máj és a hasnyálmirigy környéke. Utóbbi már hozzájárul a magas vérnyomás , a szívbetegségek és a kettes típusú cukorbetegség kialakulásának egyre nagyobb kockázatához is.
Az ösztrogén termelődése a menopauzát követően jelentősen lecsökken, ami miatt a nemek közötti különbségek is eltűnnek hízás szempontjából. Ilyenkor már a nők is növeszthetnek a férfiakhoz hasonló sörhasat.