Miért jobb az emlékezetünk csukott szemmel?

Ha nem jut eszünkbe egy fontos telefonszám, vagy elfelejtettük, hogy hova is raktuk a kulcsainkat, csukjuk be néhány percre a szemünket. Így ugyanis kizárhatjuk a külvilágot és jobban képesek leszünk felidézni az emlékeinket.

A szakemberek szerint ezzel az egyszerű mozdulattal nemcsak a zavaró körülményektől szabadulhatunk meg, de a szükséges agyi kapacitást is felszabadíthatjuk az emlékezéshez. A University of Surrey kutatói 200 férfi és nő bevonásával tesztelték az elméletüket.

Ön sem emlékszik? Elfelejti, hová is tette a kulcsait, nem jut eszébe, hogyan hívják a gyermeke tanítónőjét, gondolkoznia kell a bankkártyája kódján? A memóriazavarok időnként mindenkit érinthetnek, de szerencsére viszonylag ritkán áll ennek hátterében komoly idegrendszeri betegség. Tudjon meg többet, kattintson! Az önkénteseknek rövid videókat vetítettek le, majd ezekhez kapcsolódó kérdésekre kellett válaszolniuk. Az egyik filmhez nem tartozott hang, és azt mutatta, hogy egy villanyszerelő több tárgyat elemel azokból a házakból, ahová dolgozni hívták. A kísérletben részt vevőknek ezután kérdéseket tettek fel. A résztvevők fele csukott szemmel adta meg a válaszokat, a másik fele pedig nyitott szemmel. Akiknek nyitva volt a szeme, a kérdések 48 százalékára válaszoltak helyesen, szemben a többiek 71 százalékos arányával. A kísérlet második felében egy rendőrségi műsort mutattak az önkénteseknek, melyben kép és hang is volt. A nagyobb siker itt is azoké volt, akik lehunyt szemmel idézhették fel a látottakat.

Az, hogy miért ilyen hatékony az emlékezet "felturbózásában" a csukott szem, különböző elméletek is vannak, az egyik szerint ilyenkor az agy részletesebb képeket képes alkotni arról, amire emlékeznie kell. Robert A. Nash pszichológus szerint azonban inkább az lehet a siker kulcsa, hogy így rengeteg olyan zavaró tényezőt kizárhatunk, amelyek elterelhetik a figyelmünket.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Szükséges agyi kapacitást is felszabadíthatjuk az emlékezéshez

Szükséges agyi kapacitást is felszabadíthatjuk az emlékezéshez

A csukott szemes technikát régóta alkalmazzák a rendőrségi kihallgatásoknál, és bár a kutatás olyan emlékekre vonatkozott, melyek megszerzése és felidézése között rövid idő telt el, a szakemberek szerint ez a régebbi emlékek előhívásában is segítségünkre lehet. Lehunyt szemmel ráadásul olyan hétköznapi dolgokra is könnyebben emlékezhetünk, mint a bevásárlólistánk vagy éppen a bankkártyánk pin-kódja.

Nash tanulmánya a Legal and Criminological Psychology című szaklapban jelent meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, helyenként tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Késő estére -3 és +10 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra