A várható élettartam globális szinten meghaladhatja a 77 évet 2050-re, az emberiség történelmében most először lesz olyan, hogy a 65 év felettiek száma várhatóan meghaladja az 5 év alatti gyermekek számát - állítja a Bank of America Merrill Lynch elemzése.
A Portfolio cikke összefoglalta a sokkoló előrejelzést, amely Magyarország tekintetében sem ígér túl sok jót.
1,4 millióval lehetünk kevesebben
A statisztikák szerint ötévente átlagosan egy évvel nő a várható élettartam: Az ENSZ adatai szerint az évszázad közepére négy emberből egy 60 vagy a feletti korú lesz, 2100-ra pedig a 80 vagy a felettiek száma eléri a 944 millió főt, ami hétszerese a 2015-ös szintnek. Egyre több ország küzd majd olyan mértékben az elöregedés miatti szociális problémákkal, mint most Japán.
2015-ben a 25 legidősebb ország ranglistáján Magyarország a 22. helyet foglalta el, akkor nagyjából 18 százalékot tettek ki a 65 és a feletti korúak a népességen belül. Ez az arány 2050-re már közel 30 százalék lesz - írja a Portfolio. Az évszázad közepére 48 ország néz szembe népességcsökkenéssel, közöttük hazánk is. A legnagyobb mértékű népesség-visszaesés Japánban, és az európai országok között Németországban, Ukrajnában, Lengyelországban, Bulgáriában és Magyarországon lesz, ezen országok mindegyike 10-32%-os népességfogyást szenvedhet el 2050-re. Magyarországon 1,4 millióval lehetünk kevesebben, ami a becsült népességszám több mint 14%-át jelenti.
Drasztikus mértékben, húsz százalékkal csökkenhet a munkaerő-kínálat is, ami még nagyobb terhet ró az aktív korúakra. Egy átlagos dolgozónak ma 2,4-szer nagyobb a teljesítménye, mint amilyen 1964-ben volt, ez az ütem pedig egészséges keretek között már nem sokáig fokozható.
Forrás: Portfolio