Christian Elger, epileptológus és kollegája, Armin Falk, közgazdász a Bonni Egyetem Life&Brain-Intézetében ebben a témában kezdtek kutakodni. A kutatók a kísérleti személyekkel először könnyű, párosával elvégzendő feladatot oldattak meg, majd pénzzel jutalmazták őket, közben pedig MRI-vel nézték agyi aktivitásukat.
Az eredmény egyértelmű volt; ha a kísérleti személyek több pénzt kaptak társuknál, élénkebb agyi aktivitást mutatott a jutalmazásra reagáló agyi centrumuk, mint amikor mindketten ugyanolyan fizetségben részesültek.
A kísérletben mindig mindkét résztvevőnek egyidejűleg kellett megbecsülnie, hogy hány pont jelenik meg az előttük levő képernyőn. Ezt követően a kutatók megmondták, hogy helyesen saccoltak-e. A jó tippért 30-120 eurós bevételt tehettek zsebre, egyidejűleg azt is közölték velük, hogy párjuk mennyire volt eredményes, és mennyit kap teljesítményéért. Az MRI készülék folyamatosan rögzítette a vizsgált agyi területek vérellátottságát. A kísérletben 38 férfi vett részt. Bernd Weber, a munkacsoport vezetője arról számolt be, hogy a ventrális striatum néven ismert agyi terület fokozott aktivitását észlelték, amikor a kísérleti személy helyesen oldotta meg a feladatot. Ezt a régiót a jutalmazás központjának tekintik. Hibás feladatmegoldáskor ezen a helyen nem mutatkozott fokozott agyi aktivitás.
A vizsgálat érdekességét az adja, hogy fokozottabb volt az agy aktivitása, ha a másik tévedett. Káröröm vagy versenyszellem? Mindenesetre úgy tűnik, a férfiakat a versenyhelyzet igencsak motiválja.
Forrás:
www.aerzteblatt.de