A tanulmány (Cardiac Rehabilitation for Heart Event Recovery) kimutatta, hogy a véletlenszerűen kiválasztott résztvevők esetében, akik csak nők számára kialakított rehabilitációban vettek részt, szignifikánsan alacsonyabb volt a szorongás és depresszív tünetek megjelenése, mint a szintén random kiválasztott, de vegyesen, férfiak és nők részvételével folytatott rehabilitáció résztvevőinél.
„Mivel a megvizsgált embereknél nagyfokú szorongás volt megfigyelhető, az eredmények további kutatást érdemelnek” – írta a vizsgálatokat vezető Liz Midence, a torontói York University kutatója. Szerinte összességében megfelelő stratégiának tűnik, hogy több nő használja a kardiológiai rehabilitációt, függetlenül attól, hogy milyen modellben valósítják meg.
A program során rögzített adatokból kiderült, hogy a csak nőknek szervezett programok egy szempontból biztosan hatékonyabbak voltak, mint a koedukált modell: a szorongási tünetek ugyanis az utóbbi csoportokban szignifikánsabban magasabbak voltak. A többi tényező (például az étkezés vagy a fizikai aktivitás) esetében nem maradtak meg a különbségek azután, hogy a zavaró változókat kiszűrték, s számításba vették például az életkort és a program előírásainak betartását.
„Összességében ezek az eredmények arra utalnak, hogy a magatartási és pszichoszociális eredmények nagyrészt azonosak, függetlenül a program modelljétől, ugyanakkor a nők a szorongásos és depressziós tünetek szempontjából jobban járnak azokkal a csoportokkal, amelyeket csak nekik szerveznek” – állapították meg a kutatók. Hozzátették, hogy a csak nőkből álló csoportok nagyobb motivációt jelenthetnek a betegeknek a belépésre és a programban való részvételre egészen annak befejezéséig.
Forrás: Medscape