"Minden férfinak fontos tudni, hogy a hasi zsírfelesleg nem csak a szívbetegség és a cukorbetegség, hanem a csontvesztés kockázati tényezőjének is számít" - mondta Miriam Bredella, a Massachusettsi Általános Kórház radiológusa.
Az amerikai orvosi statisztikai hivatal adatai szerint több mint 37 millió 20 éven felüli amerikai férfi számít elhízottnak. Az elhízás számos egészségügyi rendellenességgel, köztük a szív-érrendszeri megbetegedésekkel, a cukorbetegséggel, a magas koleszterinszinttel, az asztmával, az alvási apnoéval és az ízületi megbetegedésekkel is összefüggésbe hozható. Mindezek ellenére azonban eddig úgy vélték, hogy a túlsúlyos férfiak a csontvesztés alacsonyabb kockázatának vannak kitéve, Dr. Bredella ezzel szemben elmondta, hogy a testzsírok nem ugyanolyanok. A szubkután zsír közvetlenül a bőr alatt található, a zsigeri zsír pedig mélyen az izomszövet alatt, a hasüregben. A testben raktározott zsigeri zsír mennyiségét a genetika, az étrend és a testmozgás együttesen határozzák meg.
Dr. Bredella kutatócsoportjával 35 olyan, 34 év átlagéletkorú férfit vizsgált, akik átlagosan 36,5 pontos testtömeg-indexszel rendelkeztek. A zsír- és izomtömeget hasi és comb CT vizsgálattal, a csont erősségét és a csonttörés kockázatát véges-elem analízissel határozták meg. Ezt a módszert többnyire a gépészetben alkalmazzák különböző tárgyak, például hidak vagy repülőgépek anyagának elemzésében, hogy kimutassák, hol valószínűsíthető az anyag elhajlása vagy törése, és mekkora erő szükségeltetik az anyag eltöréséhez. A kutatók ezúttal a csont erejének meghatározására használták fel a technikát.
A kísérlet során a végeselem-analízis azt mutatta, hogy a nagyobb mennyiségű zsigeri zsírral és teljes hasi zsírral rendelkező férfiakban alacsonyabb a töréshez szükséges terhelés és magasabb a merevség, a csonterő két mérőszáma, mint a kevesebb zsigeri és hasi zsírral rendelkezőkben. Az életkor illetve a testtömeg-index és a csont mechanikai jellemzői között nem mutattak ki összefüggést. Az eredmények ezen kívül arra is rávilágítottak, hogy az izomtömeg pozitív összefüggésben áll a csonterővel.