Ötezer éve műtötték az első állatot

A történelem első állatorvosi beavatkozását ötezer évvel ezelőtt végezhették el egy szarvasmarhán. A koponyalékelés célja a kutatóknak sem világos.

Bár a modern orvoslás alapjait a kr. e. 4. században élt Hippokratésznak köszönhetjük, műtéti beavatkozással jóval előtte is kísérleteztek már, ráadásul nem csak emberen. Régészek a közelmúltban egy körülbelül ötezer évvel ezelőtt élt szarvasmarha csontjaira bukkantak, melynek koponyáját kőeszközökkel meglékelték. Nem tisztázott, hogy a kezdetleges beavatkozásnak mi volt a célja, ha azonban az életét akarták vele megmenteni, akkor ez a legkorábbi példája egy állaton végrehajtott műtétnek.

Feltárták a nagy emberi vándorlás titkát Három genetikuscsoport is új információkkal szolgál arról, hogyan hódította meg a világot Afrikából kiindulva a modern ember. A több mint 280 különböző populációból származó DNS vizsgálatával végzett részletes kutatások bepillantást engednek a Homo sapiens vándorútjaiba. Kattintson !

Nem tudni, mi volt a lékelés célja

Az állat maradványait egy 1975-85 közötti ásatássorozat egyik feltárása során találták meg Nyugat-Franciaországban, Champ-Durand közelében. Korábban azt hitték, hogy koponyáját egy másik szarvasmarha lyukasztotta ki a szarvával, 2012-ben azonban az egyik kutató, Ramirez Rozzi ismét tanulmányozta a leletet. Rájött, hogy a nagyjából 6 centis átmérőjű lyukat semmiképpen sem okozhatta egy másik állat szarva, a nyílás ugyanis túl szabályos volt, és a koponyán sem keletkeztek repedések. Mikroszkópos vizsgálatok végül igazolták, hogy az állat koponyáját valamilyen kőeszközzel vághatták ki.

Az ötezer éve élt szarvasmarha koponyalékelésének okai nem tisztázottak
Az ötezer éve élt szarvasmarha koponyalékelésének okai nem tisztázottak

Nem lehet pontosan tudni, hogy az állat élt-e még vagy már elpusztult a koponyalékeléskor , annyi azonban biztos, hogy a beavatkozás után nem sokkal elpusztult. Ugyanígy kérdéses az is, hogy miért lékelték meg az állat koponyáját: az életmentés mellett spirituális okai is lehettek, illetve az is előfordulhat, hogy az állaton csak gyakorolták a koponyalékelést, hogy utána másik állaton vagy egy emberen is végrehajthassák.

A legkorábbi lelet, amely egy emberen végrehajtott koponyalékelésről árulkodik, a kr. e. 8000 - kr. e. 2700 közötti mezolitikumból származik. Egyes feltételezések szerint a koponyalékeléssel bizonyos betegségeket, például az epilepsziát szerették volna gyógyítani, míg mások úgy gondolják, hogy a beavatkozás inkább valamilyen szertartásnak lehetett a része.

Forrás: Livescience

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Új lézeres kezelés segít a dúsabb hajkoronához

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +3 °C
Minimum: +1 °C

Folytatódik a borult, párás idő, az északkeleti országrészben maradhatnak ködös területek. Szitálás, a fagyos tájakon ónos szitálás nem kizárt. A légmozgás gyenge marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet -1 és +5 fok között várható. Az orvosmeteorológiai helyzetet továbbra sem rontják frontok, frontmentes időre készülhetünk az elkövetkező napokban.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra