Bár a modern orvoslás alapjait a kr. e. 4. században élt Hippokratésznak köszönhetjük, műtéti beavatkozással jóval előtte is kísérleteztek már, ráadásul nem csak emberen. Régészek a közelmúltban egy körülbelül ötezer évvel ezelőtt élt szarvasmarha csontjaira bukkantak, melynek koponyáját kőeszközökkel meglékelték. Nem tisztázott, hogy a kezdetleges beavatkozásnak mi volt a célja, ha azonban az életét akarták vele megmenteni, akkor ez a legkorábbi példája egy állaton végrehajtott műtétnek.
Nem tudni, mi volt a lékelés célja
Az állat maradványait egy 1975-85 közötti ásatássorozat egyik feltárása során találták meg Nyugat-Franciaországban, Champ-Durand közelében. Korábban azt hitték, hogy koponyáját egy másik szarvasmarha lyukasztotta ki a szarvával, 2012-ben azonban az egyik kutató, Ramirez Rozzi ismét tanulmányozta a leletet. Rájött, hogy a nagyjából 6 centis átmérőjű lyukat semmiképpen sem okozhatta egy másik állat szarva, a nyílás ugyanis túl szabályos volt, és a koponyán sem keletkeztek repedések. Mikroszkópos vizsgálatok végül igazolták, hogy az állat koponyáját valamilyen kőeszközzel vághatták ki.
Nem lehet pontosan tudni, hogy az állat élt-e még vagy már elpusztult a koponyalékeléskor , annyi azonban biztos, hogy a beavatkozás után nem sokkal elpusztult. Ugyanígy kérdéses az is, hogy miért lékelték meg az állat koponyáját: az életmentés mellett spirituális okai is lehettek, illetve az is előfordulhat, hogy az állaton csak gyakorolták a koponyalékelést, hogy utána másik állaton vagy egy emberen is végrehajthassák.
A legkorábbi lelet, amely egy emberen végrehajtott koponyalékelésről árulkodik, a kr. e. 8000 - kr. e. 2700 közötti mezolitikumból származik. Egyes feltételezések szerint a koponyalékeléssel bizonyos betegségeket, például az epilepsziát szerették volna gyógyítani, míg mások úgy gondolják, hogy a beavatkozás inkább valamilyen szertartásnak lehetett a része.
Forrás: Livescience