Többet iszunk, mert nagyobb a pohár

Néhány évszázada még feles poharakból fogyasztották a bort, míg napjainkban nem ritkák a közel félliteres poharak sem. A nagyobb pohár pedig nagyobb fogyasztást eredményez.

Nemcsak alkoholfogyasztási szokásaink változtak az évszázadok során, de az is, amiből elfogyasztjuk. A Cambridge-i Egyetem kutatása szerint a borospoharak mai mérete majdnem a hétszerese az 1700-as években alkalmazottnak. Akkor egy 66 ml-es pohárból fogyasztották a bort, míg a most használt poharak egy része már 449 ml-es. A legújabb kutatások pedig azt is megállapították, hogy az elfogyasztott alkohol mennyiségét befolyásolja, hogy mekkora pohárból isszuk ki.

Alkoholfogyasztás: meglepő magyar adatok Összességében javulásról lehet beszámolni az elmúlt négy évben a fiatalok dohányzási, alkohol- és drogfogyasztási szokásai kapcsán, de a szenvedélyek káros hatásai továbbra is rengeteg embert érintenek Magyarországon. Kattintson a részletekért!

A nagyobb borospohár ezért veszélyes

A borospoharak mérete a kilencvenes évek óta nőtt meg drasztikusan világszerte, az XL-es méreteket amúgy is favorizáló Egyesült Államokból kiindulva. A legtöbb kocsmában 125, 175 és 250 ml-es poharakban szolgálják fel a bort, Jancis Robinson borszakíró szerint ugyanakkor a 125 ml-esnél nagyobbak már a rontják a borozás élményét, és a szükségesnél nagyobb mennyiség elfogyasztására sarkallnak. Ez különösen a fehér- és a rozéborok esetében jelenthet problémát: ezeket ugyanis jellemzően hidegebben fogyasztjuk, és a nagyobb mennyiség felmelegszik, mire megisszuk, hacsak nem húzzuk le gyorsan.

Minél nagyobb a pohár, annál több fogy a borból is
Minél nagyobb a pohár, annál több fogy a borból is

Kutatók korábban azt is megállapították , hogy nagyobb tányérról több élelmiszert fogyasztunk el, ugyanilyen módon pedig a nagyobb pohár is nagyobb alkoholfogyasztást eredményezhet. Általában a fogyasztásunkat pohárban, nem deciben határozzuk meg, ezért ha azt látjuk, hogy egy hatalmas borospoharat félig töltenek csak meg, akkor hajlamosak vagyunk még egy adagot kérni - magyarázta Theresa Marteau, a Cambridge-i Egyetem kutatója.

A szakember három Cambridge-ben lévő bárt is meglátogatott, hogy letesztelje az elméletet. A vendéglátóhelyeken folyamatosan növelték a poharak méretét, miközben ugyanolyan adagokat szolgáltak fel. Mint kiderült, a pohár méretével a fogyasztás mértéke is nőni kezdett.

A poharak mérete és kialakítása ugyanakkor nem csak a fogyasztó "megtévesztésére" szolgál. Jellemzően öblösebb, nyitottabb szájú pohárban szolgálják fel például a vörösbort , hogy jobban levegőzhessen, míg a fehérboros poharak vékonyabbak.

Forrás: BBC Health

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Többnyire derült, napos idő várható, inkább csak kevés fátyolfelhő lehet a déli országrészben az égen. Északkeleten, illetve eleinte a délnyugati határnál viszont borult, párás, ködös idő valószínű, ezeken a tájakon csak lassan, fokozatosan javulnak a látási viszonyok. Északkeleten egészen délutánig borongós, felhős maradhat az ég. Csapadék nem várható, legfeljebb a ködös részeken fordulhat elő szitálás. Estétől ismét nagy területen képződik köd, illetve rétegfelhőzet. A délnyugati, nyugati irányú szél többnyire gyenge vagy mérsékelt marad. A hőmérséklet kora délután általában 15 és 20 fok között alakul, de a tartósabban ködös, borult északkeleti tájakon ennél néhány fokkal hűvösebb is lehet. Késő este 6 és 13 fok közötti értékek valószínűek. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra