Az inzulinrezisztenciára a vércukorszint emelkedése jellemző. Hosszú távú szövődményei közé tartozik a szívbetegség, az agyvérzés, a retina károsodása, amely vaksághoz, veseelégtelenséghez és a végtagok rossz véráramlásához vezethet. Jelenleg életmódváltás, gyógyszeres kezelés és inzulininjekciók kombinációjával kezelik. A Technion nevű - főként biotechnológiával, orvosbiológiával foglalkozó - izraeli kutatóközpont most új módszert mutatott be a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére.
Izomsejteket növesztenek
A központ őssejt- és szövetmérnöki laboratóriumában Shulamit Levenberg professzor vezetésével kidogozott eljárás az izomsejtek növesztésén és visszaültetésén alapul. Az így kezelt egerek egyetlen eljárás után hónapokig normális vércukorszintet mutattak. A csoport eredményeit nemrégiben publikálták a Science Advances folyóiratban.
Az izomsejtek az inzulinrendszer egyik fő célpontjai, azt feltételezik róluk, hogy felszívják a cukrot a vérből. A kísérletben Levenberg csoportja izomsejteket izolált egerekből, és ezeket a sejteket úgy tervezte meg, hogy több inzulinaktivált cukortranszportert (GLUT4) szívjanak fel. Ezeket a sejteket ezután izomszövetté növesztették, majd visszaültették a cukorbeteg egerekbe. A módosított sejtek nemcsak a cukrot szívták fel helyesen, javítva a vércukorszintet, hanem az egerek más izomsejtjeiben is jobb felszívódást indukáltak a közöttük küldött jelek révén. Már egyetlen kezelést követően javult az egerek vércukorszintje mintegy négy hónapig. E mellett csökkent a zsírmájszintjük is, amely általában a 2-es típusú cukorbetegség tünete. "Azáltal, hogy a páciensből nyerjük a később visszaültetett izomsejteket, megszüntetjük a kilökődés kockázatát" - magyarázta Levenberg.