Az utazástól ezért leszünk betegek

Az utazási betegség, vagyis kinetózis a tengeri betegséghez hasonló rosszullétet eredményezhet, de bármilyen járműben ülve kínozhatja az embert.

Elutazni általában szeretünk, utazni azonban már kevésbé: egy több órás, kanyargós autóút, imbolygó hajókázás vagy hosszabb repülés sokaknak valóságos rémálom. A hajón jelentkező rosszullét mindenki számára ismert lehet, köznyelvben tengeri betegségnek is hívják az ilyenkor érezhető szédülést és hányingert. Egyeseknél azonban autóban, buszon vagy repülőn ülve is jelentkezhetnek ezek a kellemetlen tünetek: ez az utazási betegség, orvosi nyelven kinetózis.

A kinetózis kialakulása

A jelenség nem új keletű, már az ókori görögök is ismerték és feljegyezték a hosszú utak alatt jelentkező rosszullétet. Maga a kifejezés a görög "kinein", mozgás szóból vezethető le, és arra utal, hogy a tüneteket elsősorban a mozgással kapcsolatos ingerek váltják ki. A hétköznapi életünk során nem megszokott, imbolygó, hullámzó, rázó, szokatlanul gyorsuló vagy lassuló mozgás, ezek kombinációja és váltakozása okozhat rosszullétet. Ezek mindegyike kiválthatja ugyanis a belső fülünkben lévő érzéksejt-rendszer, a labirintus reakcióját, amely a térbeli mozgás koordinálásáért és az egyensúlyérzékért is felelős.

utazási betegség, kinetózis, hányinger
A kinetózissal küzdőknek rémálom egy hosszabb utazás

Emellett vizuális ingerek is kiválthatják a rosszullétet, ha az agy nem tudja megfelelően feldolgozni, hogy mozdulatlanok vagyunk, mégis haladunk. A rosszullétben alapvető szerepe van annak, hogy a látott kép alapján a szem, az izmainkban lévő, testhelyzetet érzékelő receptorok és a helyzet- és egyensúlyérzékelő szerv eltérő jelentést ad agyunknak.

Hogyan enyhítsük a kinetózist?

Jellegzetes tünet a fejfájás, a sápadtság, a hányinger és a szédülés, amely minden megtett kanyarral csak fokozódik. A hajó gyomrából a fedélzetre kijőve sokaknál enyhülhetnek a panaszok, illetve az autóban ülőkön is segít, ha leteszik a könyvet vagy a telefont, és a távolban lévő tájra irányítják tekintetüket. Autóban az első ülésben, buszban a jármű elejében érdemes helyet foglalni az érzékenyebbeknek, hogy a távolabbra fekvő dolgokra fókuszálhassanak. Teli gyomorral sose induljunk útnak – legjobb, ha 2-3 órával az indulás előtt már csak folyadékot fogyasztunk.

Ha tudjuk magunkról, hogy rosszul lehetünk, érdemes még az utazás előtt bevenni, illetve a járműre is magunkkal vinni hányinger elleni készítményből, amelyet a patikákban vény nélkül is kiválthatunk. B6-vitamin szedését is javasolják a betegesebb gyomrú utazóknak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra