Külföldi utazás: milyen oltásokra lehet szükség?

Akár még nyár végén, akár ősz elején vagy más évszakokban tervezel külföldre utazni, a szállásfoglalás és az egyéb intéznivalók mellett a szükséges védőoltások beadatásáról se feledkezz meg. Mutatjuk, mit ajánlanak a szakértők.

Egy külföldi utazás tervezésénél valószínűleg a szállás és a repülőjegyek lefoglalásával, illetve szükség esetén az útlevél és a vízum intézésével foglalkozol. Ilyenkor sem szabad azonban megfeledkezni az egészséged védelméről, amelynek fontos része a szükséges oltások beadatása is.

„Legyen szó rövid kiruccanásról vagy hosszabb expedícióról, az oltások védelmet nyújtanak!” – emelte ki egyik Facebook-bejegyzésében a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK). Mutatjuk, a szakértők miket tanácsolnak a biztonságos külföldi utazás érdekében.

fiatal nő karjára ragtapaszt ragaszt az idősebb orvos a védőoltás beadása után
Az egyéb intéznivalók mellett a szükséges védőoltások beadatásáról se feledkezz meg! Fotó: Getty Images

Utazás előtt mindenképpen tájékozódj!

Fontos tudni, hogy nemcsak az egzotikus országokban, de akár Európán belül is előfordulhatnak veszélyes betegségek, amelyeket védőoltással megelőzhetsz. Ilyen például a sárgaláz, a hepatitisz A, a hastífusz, a kanyaró, a tetanusz vagy a kolera. Egyes országokba egyébként csak úgy utazhatsz be, ha tudod igazolni az oltások meglétét. Ezért utazás előtt mindenképpen tájékozódj a célországba való beutazáshoz szükséges oltásokról!

Az utazáshoz szükséges, kötelező oltások mellett vannak olyan vakcinák is, amelyek ugyan nem muszáj, de ajánlott beadatni, a célországban fennálló esetleges egészségügyi kockázatok miatt. Egy tetanuszoltás például különösen hasznos lehet – a súlyos fertőzések megelőzése miatt –, ha hegymászást, tengeri utazást vagy búvárkodást tervezel.

Hol és mikor adathatod be az oltásokat?

Az oltásokkal kapcsolatos kérdéseiddel érdemes az NNGYK-hoz tartozó Nemzetközi Utazás-Egészségügyi és Oltóközponthoz fordulni, az ott dolgozók ugyanis egy személyre szabott konzultáció során mindenben tudnak segíteni. Náluk a vakcinák beadására és az oltási igazolás kiállítására is lehetőséged nyílik. Érdeklődj a 06-1/476-1364-es telefonszámon!

A szakértők egyébként azt ajánlják, hogy egy nemzetközi utazás előtt legalább 4-6 héttel érdemes felkeresni az utazás-egészségügyi és oltóközpontot, és egyeztetni az oltások beadásának pontos időpontjáról.

Hogyan tudod igazolni, hogy beoltottak?

Az oltások beadatását egy Nemzetköz Oltási Bizonyítvánnyal tudod igazolni. De ne felejtsd otthon a sárga oltási kiskönyvedet sem, az teszi ugyanis lehetővé az egészségügyi hatóságoknak, hogy ellenőrizzék az oltásaidat, és szükség esetén intézkedjenek a megfelelő egészségügyi ellátásról. Akkor sincs gond, ha nem találod az oltási kiskönyvedet – ha szükséges, az oltóközpontban ki tudnak neked állítani egy újat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható kevés napsütéssel, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet, arrafelé több napsütésre számíthatunk. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 12 fok között valószínű. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra