Az már eddig is ismert volt, hogy a műanyagszennyezés óriási problémát okoz a környezetnek, ráadásul a tengerek és óceánok is tele vannak nano- és mikroműanyagokkal. Ám mivel a Földközi-tenger az egyik legszennyezett terület, talán az sem meglepő, hogy az ott halászott kardhalak és tonhalak húsa is bővelkedik műanyagrészecskékben – derült ki az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer Facebook-posztjából.
Polipropilénnel és BPA-val „ízesítve”
Az olasz Il Fatto Alimentare cikkére hivatkozva azt írták, a kutatók kilónként 140-270 műanyagrészecskét mutattak ki a halakban. A leggyakoribb szennyezőanyag – amely a vizsgált halak nagyjából harmadában jelen volt – a polipropilén volt.
A mikroműanyagokon kívül azonban egyéb, a műanyaggyártáshoz használt anyagokat – például polikarbonátot és biszfenol A-t (BPA) – is kimutattak a halak húsából, ez pedig tovább növeli az aggodalmat. Bár a tonhal és a kardhal fogyasztásával kapcsolatban eddig is voltak aggályok a szakértőkben, azok korábban inkább a halak higanyszennyezettségéhez kötődtek.
Mindennapi életünk során számtalan rákkeltő anyaggal kerülhetünk érintkezésbe otthonunkban vagy a munkánk során. Az egyik leggyakrabban emlegetett „mumus” a biszfenolok családja, amelynek legelterjedtebb vegyülete a biszfenol-A (BPA). Mutatjuk, miért jobb, ha messziről elkerülöd.