Úgy tűnik, az emberek törődnek idős szeretteik életével, egészségével, mert a legolvasottabb hír a HáziPatika.com portálon az volt, amely az idős emberek leggyakoribb balesetével és halálokával foglalkozott.
Elesett és meghalt!
Évente 2100 idős ember hal meg elesés következtében Magyarországon, pedig az esetek nagy része megelőzhető lenne! - hívta fel a figyelmet sajtótájékoztatóján a az ÁNTSZ Országos Szakfelügyeleti és Módszertani Központ osztályvezetője.
Dr. Bényi Mária ismertette az eleséshez vezető legfőbb okokat.
Az esések nagyon gyakran következnek be otthon, például a rosszul megtervezett, csúszós, rosszul megvilágított lépcsőn. Komoly veszélyforrás az alacsony, emiatt szemmel alig észre vezető küszöb, a mindenütt útban lévő zsinór, a csúszós szőnyeg, a kapaszkodók hiánya, a helyiségek rossz megvilágítása. Fokozza az elesés veszélyét a depresszió is.
Magyarországon - számos más országgal ellentétben - alig használnak gyógyászati segédeszközöket, melyek segítenék a járást, a kapaszkodást, az egyensúly megtartását - mondta a szakember.
Az idősek baleseteinek megelőzéséről is sok hasznos információt találnak a www.balesetmegeloz.atw.hu honlapon.
Az unióban összesen évente körülbelül 100.000 idős ember hal meg esés miatt, Magyarországon 2100-an. Az EU-ban az idősek közül 2 millióan kerülnek kórházba esés miatt, hazánkban 42000-en.
Az idős emberek eséssel kapcsolatos fekvőbeteg-ellátáshoz kapcsolódó kiadásai 2006-ban elérték a 36 milliárd forintot Magyarországon.
Dr. Bényi Mária ismeretei szerint a Szociális Minisztérium maradványpénzből tud majd pályázatot kiírni arra, hogy idős emberek lakásait biztonságosabbá alakíthassák át. Jelenleg az önkormányzatoknak lenne lehetősége arra, hogy támogassák az ilyen munkálatokat.
- Ez már csak azért is megérné - mondta a főosztályvezető - mert egy idős ember szociális otthonban való ellátása évi 700 ezer forintba kerül, az otthon biztonságossá tétele megoldható lenne átlag 300 ezer forintból.
Ezen kívül ismét hangsúlyozta, hogy szükség lenne a gyógyászati segédeszközök kölcsönözhetővé tételére országszerte, hiszen egy-egy idős embernek néha már csak az utolsó pár hónapra, egy-két évre van szüksége ilyen alkalmatosságra, utána a család nyakán marad a drága eszköz. Ezért sokan meg sem veszik az "életmentő" segédeszközöket.
Kéky Kira