A ráktípusok közül kevés szó esik a szájgaratban található nyelvgyök daganatos megbetegedéséről. Holott ez a daganattípus fiatalokat is egyre gyakrabban érint, sokszor jelentkezik nőknél is. Ezt azért kell kiemelni, mert a nők kevésbé dohányoznak, a fej-nyaki tumorok ellen pedig a hormonok is védik őket valamelyest - viszont úgy tűnik, a HPV okozta tumorok ellen ez kevésbé jelent védelmet.
HPV-fertőzés vagy szenvedélybetegség állhat a háttérben
A nyelvgyökrák leggyakoribb kiváltó oka a túlzott alkoholfogyasztás és a dohányzás, akár külön-külön, akár együttesen. A betegségnek egyre gyakrabban áll HPV-fertőzés is a hátterében: ennek a több mint 200 alfajjal rendelkező DNS vírusnak 35-nél több típusa is megfertőzheti a szájüreg, a gége és a nyelőcső területét. A HPV típusai közül elsősorban azok a törzsek jelentenek magas kockázatot, amelyek egyebek mellett méhnyakrákot is okozhatnak.
Ritkábban, de az elhanyagolt szájhigiénia , illetve irritáló anyagok is okozhatnak nyelvgyökrákot. A bételdió, valamint a speciális, szájnyálkahártyán át felszívódó növényi hatóanyagokat tartalmazó kábítószeres kombinációk rágása is eredményezhet ilyen tumort.
A betegség kezdetben nyelési problémákkal jelentkezik, különösebb fájdalommal nem jár. Jellemző, hogy nyelvnyújtáskor a nyelv nem egyenes, az érintettek nem tudják középre kinyújtani, hanem csak valamelyik irányba. A kezdeti tünetek egyikeként jelentkezhet még fülbe sugárzó fájdalom, valamint köhögéskor véres váladék is.
A korai nyelvgyökrákot műtéttel kezelik, de történhet sugárkezelés is, a kettő eredménye összehasonlítható egymással. Ha azonban a műtét túl nagy kozmetikai torzulással járna, jobb megoldás lehet a sugárterápia. Előfordul az is, hogy a műtét után külön is szükség van sugárterápiára. Sikeres kezelés esetén kiemelt hangsúlyt kell fektetni a rehabilitációra, a páciensnek újra kell tanulnia a nyelést. Átmenetileg (súlyosabb esetben hosszabb ideig is) szükség lehet orron keresztül bevezetett tápszondára a nyelési problémák kiküszöböléséért.
Egy 2008-ban megjelent tanulmány szerint a nyelvgyökdaganatok kétéves teljes túlélési esélye HPV-negatív daganatok esetében 62 százalékos, HPV pozitív daganatok esetében 95 százalékos. Azaz a HPV okozta betegség teljes és progressziómentes túlélése jellemzően sokkal jobb, mint a dohányzás és alkoholfogyasztás okozta típusoké.