A társadalom elöregedésével egyenes arányban jelent majd egyre nagyobb problémát világszerte az elsősorban idősebbeket érintő Alzheimer-kór. A betegség kezdeti szakaszában plakkokban rakódik le az agyban az úgynevezett béta-amiloid, melynek eltávolításával számos kutatás foglalkozott. Egy frissen publikált kutatásban a Washington University School of Medicine munkatársai megtalálták a módját annak, hogy még a kognitív tünetek megjelenése előtt eltávolítsák az agyból ezeket a káros lerakódásokat.
Segíti a káros anyagok kiürülését az agyból
A Brain című folyóiratban közzétett tanulmány szerint a kutatók megtalálták a módját, hogy egerek agyában növeljék a salakanyagok kiürülésének sebességét. Az agyban lévő plakkokat alkotó béta-amiloid elsőként a szinapszisok közötti kommunikációs összeköttetést támadja, majd magukat az idegsejteket fojtja meg. Ez az amiloid kiváltotta idegsejtpusztulás az Alzheimer-kórra jellemző tünetek kifejlődéséhez vezet.
A tanulmány során az agyban termelődő aquaporin-4 nevű fehérjét vizsgálták, amely időnként egy különös hibával szintetizálódik. A kutatás vezetője, dr. Darshan Sapkota azt gondolta, hogy ez a hiba a fehérjegyártási folyamatban végbemenő minőségellenőrzés során következik be. Megfigyelt azonban egy mintázatot, amely alapján azt feltételezte, hogy ennek az elváltozásnak az agyban lévő káros anyagok megtisztításában is szerepe lehet.
A kísérleti egereket a kutatók genetikailag módosítottak úgy, hogy az agyukban magas amiloidszint legyen. Ezután a "hibás", vagyis hosszú aquaporin-4 mennyiségét növelték meg az állatokban egy eljárással, és úgy látták, hogy ezen a módon nagyobb arányban sikerült kiűzni az agyból a káros anyagokat. Bíznak benne, hogy a plakkok lerakódásának meggátolásával a sokakat érintő, súlyos leépüléssel járó betegség kialakulása is megelőzhető, vagy fejlődése lassítható. A szakértők szerint ez az eljárás több olyan neurodegeneratív betegség kezelésében is hatékony lehet, ami hasonló lerakódásokat eredményez: ilyen például a szintén sokakat érintő Parkinson-kór.
Az Alzheimer-kór egy visszafordíthatatlan, fokozatosan súlyosbodó, az agyi idegsejtek pusztulásával járó betegség, egyben a demencia leggyakoribb kiváltó oka. Jellemző korai tünete a memória romlása, de idővel egyaránt zavarokat idéz elő a gondolkodásban, koncentrációban, döntéshozatalban, tervezésben, rutinfeladatok elvégzésében, illetve megváltozhat a betegek hangulata, személyisége, viselkedése is. Az Alzheimer-kór egyelőre nem gyógyítható, a napjainkban alkalmazott kezelési módszerek az állapotromlás lassítására, ezáltal az életminőség javítására szolgálnak. A betegségről bővebben az alábbi cikkünkben is írtunk.