Katasztrofális helyzetben vannak a szarvasmarha-tenyésztéssel és tejtermeléssel foglalkozó magyar vállalkozások is, és nagyon úgy tűnik, hogy belátható időn belül nem fog javulni a helyzet.
Kész csoda, hogy a COVID-járvány, az ukrajnai háború és az infláció okozta nehézségek ellenére egyáltalán még működik a magyar tejgazdaság
– olvasható a 24.hu
tehenészetekről szóló riportjában.
A termelői tejárak csaknem egy évtizeden át 100 forint körül ingadoztak, az utóbbi másfél évben azonban átlépték a 145 forintot. Noha ezt követték a bolti árak és a tejfogyasztás sem esett vissza az erős infláció ellenére, jelentősen átalakult a piac: 69 százalékkal nőtt a hatósági áras, 2,8-as UHT-tej eladása, csökkent viszont a friss tejé és sok másé, amiknek nagyot emelkedett az ára.
A termelők költségeinek 60-65 százalékát a takarmány ára teszi ki. Alapesetben 12 hónapra előre megtervezik, miből mennyi lesz a takarmánymixben. De most három hónapra sem lehet előre tervezni. Ha valamilyen takarmány kiesik, mert nem terem, vagy nem tudják kifizetni, helyettesíteni kell mással. Vásárolnak repcedarát vagy napraforgódarát, ha tudnak.Az ukrajnai háború közvetlen hatását nem érzi a magyar tejgazdaság. Az agrártermékekre még 2014-ben, a Krím-félsziget elcsatolása után embargót vetettek ki, idén februárban már nem volt mit letiltani. Amennyi tej kiment Ukrajnába az EU-ból, annyit most elfogyasztanak az ukrán menekültek. A közvetett hatások viszont súlyosak: például a dráguló üzemanyag, hiszen az iparág nagy tömeget szállít.
Az
euróárfolyam is kedvezőtlen, mert többe kerül egy raklap
tőgyápoló vagy kéztörlő papír, mint a múlt hónapban, de a takarmány az
igazi tétel. Nem vehetnek meg egy olyan mellékterméket, ami tehenenként
ugyan hozna plusz két liter tejet, de három liter tej árát kell
kifizetni érte.
5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről
Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.