Betegen nem kellene dolgozni menni

Az őszi-téli időszak a különböző megfázásos, felső légutakat érintő betegségek időszaka. Ezeket általában valamilyen vírus okozza, és rendkívül fertőzőek. A legtöbben azonban még betegen is bemennek dolgozni, pedig egy-két nap pihenés mindenkinek jót tenne.

Az otthoni lábadozás a fertőző betegségekből nemcsak azért fontos, mert mi magunk gyorsabban gyógyulunk, ha többet alhatunk és nem kell a feladatainkra koncentrálni, de azért is, mert így nem fertőzzük meg a többieket, és nem indítunk el betegséghullámot. Nagyon gyakori ugyanis, hogy amikor az egyik ember már éppen meggyógyult, a másiknál akkor jelentkeznek az első tünetek, és visszafertőzheti a többieket is.

Természetesen senki nem marad ki szívesen a munkából, mert félti az állását, vagy olyan feladatai vannak, amelyeket nem szívesen bíz másra. Hogyan döntsük el, hogy érdemes-e néhány napot otthon maradni vagy még bemehetünk dolgozni?

10 tipp megfázás esetére Köhög, tüsszög, folyik az orra, borzong, fáj a feje és rémesen érzi magát? Néhány tippet gyűjtöttünk össze , hogy átsegítsük a megfázás, a nátha kellemetlenségein. Először is, figyeljük meg a tüneteket: az influenza általában fejfájással, fáradékonysággal, köhögéssel, tüsszögéssel, orrfolyással, lázzal jár együtt. A felsőlégúti tünetek általában a fáradékonyság és rosszullét után egy-két nappal kezdődnek. Az influenza a betegség kezdetétől 5-7 napon keresztül képes fertőzni. A nátha tünetei nagyon hasonlóak, ám jóval lassabban érjük el a legrosszabb állapotot, a lázunk sem olyan magas, mint az influenza esetében. Náthásan akár két hétig is fertőzhetünk, de a legrosszabb általában az első 3-4 nap.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Náthásan érdemes inkább otthon maradni és pihenni

Náthásan érdemes inkább otthon maradni és pihenni Ha a nátha, influenza nagyon elhúzódik, az állapotunk stagnál, esetleg bizonyos tünetek rosszabbodnak (például többet köhögünk, vagy száraz köhögés helyett hurutossá, váladékossá válik a köhögés), akkor nagyon valószínű, hogy a vírusfertőzés mellett bakteriális fertőzésünk is van. Ez ellen vényköteles antibiotikumot érdemes szedni - az antibiotikum azonban nem hat a náthát, influenzát okozó vírusokra, ne is kísérletezzünk az "öngyógyítással"!

Az őszi-téli időszakban nemcsak a nátha, megfázás és influenza okozhat tüneteket, hanem például az allergia is. Előfordulhat, hogy akkor is érzékenyek vagyunk például a porra, ha nem tudjuk ezt magunkról, emellett az épületekben található kemikáliák is okozhatnak allergiaszerű tüneteket, például tüsszögést vagy orrfolyást. Az allergia nem fertőz, tehát allergiásan nyugodtan mehetünk dolgozni - igaz, a tünetek rendkívül kellemetlenek lehetnek. Ezek közé tartozik a tüsszögés, az orrfolyás, az orrdugulás, a könnyezés és a szemviszketés.

Mindenképpen maradjunk tehát otthon, ha a tüneteink influenzára vagy náthára utalnak, ha lázasak vagyunk vagy ha nagyon gyengének érezzük magunkat. Legalább három napot próbáljunk meg otthon maradni, igyunk sok folyadékot, pihenjünk, együnk vitamindús ételeket. Ha visszatérünk a munkába, igyekezzünk megvédeni a kollégákat a fertőzéstől: mossunk gyakran kezet, rendszeresen fertőtlenítsük azokat a felületeket, melyeket megérintünk (például a villanykapcsolókat, kilincseket, billentyűzeteket), és ha tehetjük, viseljünk maszkot. Tüsszentésnél, köhögésnél lehetőleg a könyökhajlatunkat tegyük a szánk elé, mert ha csak a kezünket tesszük oda, azzal nagyon könnyen "utaztathatjuk" a kórokozókat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra