"Egy felkiáltójelnek kellene kigyulladnia mindenkinek az agyában"

"Egy felkiáltójelnek kellene kigyulladnia mindenkinek az agyában, hogy valami gond lehet a nép egészségügyi állapotával, és ehhez kapcsolódóan az egészségügyi ellátások minőségével, elérhetőségével, nem beszélve az innovációról és a 21. század eredményeiről" - nyilatkozta a Betegszervezetek Magyarországi Szövetségének (BEMOSZ) elnöke, Koltai Tünde. A szakember az Onkológiai Betegszervezetek Európai Kongresszusával kapcsolatban az itthoni rákbetegek helyzetéről (is) beszélt.

A lettországi Rigában rendezték meg az Onkológiai Betegszervezetek Európai Kongresszusát, amelynek témája az "Egyenlőség a rák legyőzésében" volt - számolt be az InfoRádiónak Koltai Tünde. A szakember azt mondta, nagyon jó, ha a politika, a gazdaság, és akár az egész Európai Unió közösen kíván harcolni a rák ellen, ugyanakkor egy politikusnak, egy gazdasági szakembernek kisebb a rálátása arra, hogy mivel is jár a valóságban egy rákbeteg gondozása, illetve milyen az élet a betegséggel. Az elnök szerint éppen ezért a konferencia elsődleges célját a másik oldal problémafelvetése, illetve a nehézségek vizsgálata adta.

az ápoló egy kórházi beteg kezét fogja
A szakember szerint egy felkiáltójelnek kellene kigyulladnia mindenkinek az agyában, hogy valami gond lehet a nép egészségügyi állapotával. Fotó: Getty Images

A fő probléma az egyenlőtlenség

Európában továbbra is Magyarországon halnak meg a legtöbben rosszindulatú daganatos betegség következtében lakosságarányosan. Itthon minden ötödik férfi és minden tizedik nő idő előtt, 75 évesnél fiatalabb korban veszti életét emiatt.

A BEMOSZ elnöke egyetértett azzal, hogy a fő problémát az adja, hogy a rák diagnózisában, illetve az innovatív gyógyszerekhez való hozzáférésben egyenlőtlenségek tapasztalhatók. Mint kiemelte, Magyarországon is rengeteg olyan település van, ahol körzeti orvos sincs évek óta, "el lehet képzelni, hogy milyen a hozzájutása a megfelelő innovatív kezeléshez egy ott élő rákbetegnek, ha egyáltalán eljut a diagnózisig".

Koltai Tünde rémisztőnek tartja, hogy míg Ausztriában százezer lakosból 234-en halnak meg rákos megbetegedésben, addig Magyarországon 336-an. "Egy felkiáltójelnek kellene kigyulladnia mindenkinek az agyában, hogy valami gond lehet a nép egészségügyi állapotával, és ehhez kapcsolódóan az egészségügyi ellátások minőségével, elérhetőségével, nem beszélve az innovációról és a 21. század eredményeiről" - emelte ki a BEMOSZ elnöke. A szakember arról is beszélt, hogy problémásnak tartja a megelőzés, a prevenció hiányát a népegészségügyben, de valamennyiünk gondolkodásában is, másrészt pedig a levegőszennyezettséget, illetve a környezeti ártalmakat is aggasztónak találja.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra