A népszerű turistacélpontnak számító Kebnekaise Svédországban található. Két fő csúcsa van: a délit egy gleccser borítja, amelynek magassága évszakonként változik a jégréteg vastagságának növekedése és csökkenése szerint, az északi viszont jégmentes. A déli csúcs az 1880-ban megkezdett mérések óta birtokolta az ország legmagasabb pontjának címét.
Eltűnhetnek a gleccserek
Az elmúlt ötven évben a déli csúcs 24 métert veszített egykori 60 méteres jégsapkájából. Jelenleg 2095,6 méter magas, vagyis 1,2 méterrel elmarad a 2096,8 méteres északi csúcstól. A nagymértékű olvadás hátterében az áll, hogy Svédországot szokatlanul forró nyarak sújtották az elmúlt 10 évben. Ezen belül is a 2018-as nyár volt az eddigi legmelegebb az országban.
Ahogy korábban már megírtuk , fennáll a veszélye annak, hogy a gleccserek egy része teljesen eltűnik néhány éven belül. Egy másik cikkünkben pedig azzal foglalkoztunk, hogy a Himalája gleccserei is kétszer olyan gyorsan olvadnak, mint negyven éve. A Himaláján az 1975-ben mért jég mennyiségének már csak a 72 százaléka látható. Bár a himalájai olvadás nem sokat emel a tengerszinten, ettől még komolyan veszélyezteti a térségben élő több millió ember jelenlegi és jövőbeni vízellátását.
A múlt hónapban emléktáblát emeltek Izlandon az első gleccsernek, amely a klímaváltozás miatt olvadt el az országban.