Magyarországon tavaly 182 elhunyt donorból 358 szervet ültettek át. Emellett az Eurotransplanttal kötött együttműködési megállapodásnak hála további 113 szervhez jutott hazánk. Az utóbbi három évben így 100-150-nel több átültetést végeztek, mint az azt megelőző időszakban - írja a Magyar Nemzet az Országos Vérellátó Szolgálat szakmai beszámolója alapján.
Gyakran azonban nagyon hosszú idő telik el, mire egy súlyos betegnek találnak alkalmas szervet: az OVSZ szerint a várólistákon lévők átlagos várakozási ideje a múlt év végén vese és hasnyálmirigy esetében 2,95 év volt. Májra 0,92 éve, szívre 1,29 éve vártak akkor a listán szereplők. A legrövidebb várakozási idő a tüdőátültetésnél fordult elő 0,48 évvel, míg a veseátültetésre várók voltak listán a leghosszabb ideje, 3,36 éve. Utóbbi esetében a várólista hossza is sokszorosa a többinek.
A transzplantációk megvalósulásának persze elengedhetetlen feltétele, hogy legyen elég donor, akinek szervei életeket menthetnek. Az OVSZ jelentése szerint tavaly hetven olyan eset volt, amikor a donorból három szervet is eltávolítottak, 40 esetben történt négy szerv kivétele, míg 15 esetben öt szervet távolítottak el az orvosok. A donáció ellen kevesen tiltakoztak, tavaly 16 alkalommal hiúsult meg a szervadományozás a család ellenvetése miatt, három esetben volt kiskorú a donorjelölt.
Hazánkban egyébként a jogszabály szerint csak az elhunyt (nagykorú és cselekvőképes) életében tett írásos tiltakozó nyilatkozata esetén nem lehet transzplantációs célú szervkivételt végezni. Vagyis az elhunyt donor hozzátartozóinak beleegyezése nem szükséges, de tiltakozásuk esetén nem végzik el a szervkivételt.