Ennyi időt lenne szabad tévézni naponta

A televíziózással töltött idő korlátozása segíthet az egészség megőrzésében, továbbá csökkentheti a korai halálozáshoz vezető betegségek kialakulásának kockázatát.

A képernyő előtt töltött időt olyan betegségek kialakulásával hozzák kapcsolatba, mint a rák és a szív- és érrendszeri megbetegedések. Éppen ezért aggasztó adat, hogy a pandémia okozta elzártság miatt kiugró nézettségeket mértek az elmúlt hónapokban a televíziós csatornák és a streamingszolgáltatók, mint például a Netflix. Egy új brit tanulmány azonban megállapította, hogy a tévézéssel töltött idő napi 2 órára való korlátozásával megelőzhető az egészségkárosodás.

A felnőttek képernyőidejét is korlátozni kéne

Tényleg veszélyes közelről tévézni? Alighanem a legtöbb kisgyermekes szülő találkozott már azzal a problémával, hogy gyermeke hajlamos közvetlenül a kijelző előtt állva nézni a televíziót. Ilyen esetekben természetesen azonnal el is hangzik a rutinszerű intelem: "Ne nézd olyan közelről a tévét, mert elromlik a szemed!" De vajon tényleg reális ez a kockázat? Korábbi cikkünkben ennek jártunk utána.

A Glasgow-i Egyetem kutatása szerint akkor a legkisebb a kockázat, ha a napi tévézéssel eltöltött idő nem haladja meg a két órát - számolt be róla a BBC News. A tanulmányban csaknem félmillió 37-73 év közötti ember egészségi állapotát kísérték figyelemmel 12 éven át 2006 és 2018 között. A vizsgálatban a tévézés mellett a mobilon nézett videókat is beleszámolták a képernyő előtt töltött időbe. A kutatók szerint eredményeik alapján nemcsak a gyerekeknek, hanem a felnőtteknek is minimalizálniuk kellene a tévézéssel töltött időt. Ha ugyanis az összes résztvevő csak napi legfeljebb 2 órát töltött volna a képernyő előtt, a vizsgált időszakban bekövetezett minden halálozás 5,62 százaléka, a szív- és érrendszeri betegség okozta halálozások 7,97 százaléka megelőzhető lett volna vagy később következett volna be.

Tévézés közben hajlamosak vagyunk többet nassolni, ami szintén rossz hatással van egészségünkre. Fotó: Getty Images
Tévézés közben hajlamosak vagyunk többet nassolni, ami szintén rossz hatással van egészségünkre. Fotó: Getty Images

A tanulmány igazolja tehát, hogy a túl sok tévézés, az ülő életmód károsítja az egészséget. "A tévézéssel töltött idő korlátozása késleltetheti vagy megelőzheti az egészségkárosodást" - hangsúlyozta Hamish Foster, a kutatás vezetője, hozzátéve, hogy további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy pontos ajánlásokat fogalmazhassanak meg a képernyőidővel kapcsolatban. Kitért arra is, hogy az egészségtelen nassoláshoz és alacsony társadalmi-gazdasági státuszhoz egyaránt kapcsolódik a televíziózással töltött idő és a rossz egészségi állapot.

A szakemberek azt is megvizsgálták, hogy milyen előnyökkel járhat, ha a televíziózással töltött időt egészségesebb tevékenységekkel, például sétával helyettesítik az emberek. Megállapították, hogy azok profitáltak ebből a legtöbbet, akik korábban naponta nagyon kevés időt töltöttek ilyen egészséges aktivitással.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, helyenként tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Késő estére -3 és +10 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra