Ettől a szinttől számít magasnak a vérnyomás – több fokozata is van a hipertóniának

Pontosan mikortól számítanak magasnak a vérnyomásértékek, illetve milyen súlyossági szintek vannak a hipertónián belül? Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat.

Azzal a legtöbben tisztában vannak, hogy a kezeletlen magas vérnyomás jelentősen megterheli a szívet és az érrendszert, valamint megemeli számos komoly szövődmény kialakulásának kockázatát. Azt viszont már kevesebben tudják, hogy pontosan mikortól számítanak magasnak a vérnyomásértékek, illetve milyen súlyossági szintek vannak a hipertónián belül. Az alábbiakban ezeket részletezzük a KardioKözpont cikke nyomán.

fejét fogó idős férfi vérnyomását méri egy nő
Nem mindenki van tisztában azzal, hogy a magas vérnyomáson belül is vannak fokozatok. Fotó: Getty Images

Mikortól számítanak magasnak a vérnyomásértékek?

A 2017-ben frissített amerikai protokoll szerint már a 130/80-as vérnyomásértékek is magasnak számítanak, a világ jelentős részén azonban – egyebek mellett Magyarországon is – továbbra is a 140/90-es értéket tartják a magas vérnyomás alsó határának. A hazai irányelvek a 130-139/85-86 Hgmm-es értéket úgynevezett „magas normális vérnyomásként” definiálják, amely azt jelenti, hogy a kardiológusoknak már az ezeket a számokat produkáló páciensekre is nagyobb figyelmet kellene szentelniük, ugyanis a kezdődő hipertónia időben elkezdett kezelésével jelentősen csökkenthető a későbbi szövődmények kockázata.

Fontos kiemelni továbbá, hogy nem mindenki van tisztában azzal, hogy a magas vérnyomáson belül is vannak fokozatok. Erre dr. Petróczy Natália magasvérnyomás-specialista, a KardioKözpont szakértője hívta fel a figyelmet.

Ilyen fokozatait különböztetjük meg vérnyomásértékeknek

Az alábbiakban bemutatjuk, hogy a szakértők milyen kategóriákba sorolják a vérnyomásértékeket, az optimálistól a súlyos hipertóniáig. (Az első értékek a szisztolés, a másodikként látható számok pedig a diasztolés vérnyomásértéket jelzik.)

  • optimális vérnyomás: 120 higanymilliméternél (Hgmm) és 80 Hgmm-nél alacsonyabb
  • normális vérnyomás: 130-nál és/vagy 85-nél alacsonyabb;
  • magas normális vérnyomás: 130-139 és/vagy 85-89 Hgmm;
  • I. fokozatú enyhe hipertónia: 140-159 és/vagy 90-99 Hgmm;
  • Alcsoport-határérték hipertónia: 140-149 és/vagy 90-94 Hgmm;
  • II. fokozatú középsúlyos hipertónia: 160-179 és/vagy 100-109 Hgmm;
  • III. fokozatú súlyos hipertónia: 180 vagy több, és/vagy 110 vagy több;
  • Izolált szisztolés hipertónia: 140 vagy afeletti, valamint 90-nél magasabb értékek.

Mikor jelez bajt a vérnyomás 3 értéke? Mutatjuk a részleteket
A vérnyomás egy nagyon fontos élettani paraméter, amely rengeteget elárul az egészségi állapotunkról. Ezért is fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük az alakulását. Nézzük, mikor kell aggódni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +5 °C
Minimum: -1 °C

A Dunántúl északnyugati és nyugati felében sok napsütésre számíthatunk, máshol azonban csak rövidebb időre süthet ki a nap, határozottabban majd naplementét követően csökkenhet a felhőzet. Számottevő csapadék nem várható, de helyenként szitálás, gyenge eső előfordulhat, a magasabban fekvő helyeken havas eső, hószállingózás sem zárható ki. A nyugati megyékben lengedezhet az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 2 és 7 fok között valószínű. Időjárásunkat jelenleg anticiklon alakítja, ennek tudható be a viszonylagos eseménytelensége. Mindazonáltal az arra érzékenyek körében már ma is hidegfronti jellegű hatások érvényesülhetnek, ami fejfájást, migrént eredményezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra