Bár a járvány “elcsendesedése” után is napi 20 ezer körül volt az új koronavírus -fertőzöttek napi száma Amerikában, június végén ismét erősödni kezdett a kór terjedése. Mostanában már 60 ezer felett van a napi új esetek száma, de a hétvégén például 24 óra alatt csaknem 72 ezer ember fertőzöttségét igazolták az amerikaiak, ami abszolút rekordnak számít - írta meg az Index .
Egyre súlyosabb a helyzet
Az igazsághoz hozzátartozik az is, hogy naponta már 600-800 ezer tesztet végeznek el az Egyesült Államokban, a lap szerint azonban nem lehet csupán erre fogni az esetszám jelentős növekedését. Mint írják, a tesztek mintegy 9 százaléka bizonyul pozitívnak mindennap, ez alapján pedig - még nemzetközi összehasonlításban is - nagyon magas átfertőzöttségre következtethetünk. Az elmúlt két hét során egyébként 39 államban is számottevően nőtt az igazolt fertőzöttek száma. Kaliforniában például különösen súlyos a helyzet - erről itt írtunk bővebben.
Az új típusú koronavírus jelenleg a fiatalok körében terjed rohamosan, azonban az utóbbi hetekben még így is felgyorsult az áldozatok számának növekedése, és szerda reggelre már elérte a 142 ezret. Tovább súlyosbítja a helyzetet viszont az, hogy a járványügyi szakemberek szerint a most feltárt eseteket az 1-2 héttel ezelőtt megfertőzöttek teszik ki, egy-egy súlyosabb megbetegedés pedig átlagosan a megfertőződést követő 6 hétben végződhet halállal. A mostani számok tehát nem a valós, jelenlegi képet mutatják, így nehéz előre megjósolni, meddig emelkednek még ezek az arányok.
Hogy juthattak újra idáig?
A fentieket nézve joggal merül fel a kérdés, hogy az első pusztító hullám megfékezése után hogyan fajulhatott újra eddig az amerikai koronavírus-helyzet . A háttérben meghúzódó okok egyike egyértelműen a társasági élet újraindítása. Ismét emberek töltötték meg a bárokat, az éttermeket, a mozikat, a strandokat és a fitnesztermeket, valamint újraindultak a repülőjáratok is - ezzel tehát megsokszorozódtak a koronavírus-fertőzés átadására alkalmas érintkezések. Bár a szakértők folyamatosan hangoztatták, hogy az újranyitás nem azt jelenti, hogy vége a járványnak és visszatérhet mindenki a régi szokásaihoz, jól láthatóan csökkent az emberek fegyelmezettsége és a távolságtartásra való hajlandósága.
Erre tett rá még egy lapáttal, hogy az amerikaiak egyre nagyobb arányban kezdték úgy érezni, hogy a koronavírus-járvány által jelentett veszély el van túlozva , ezzel párhuzamosan pedig a tudományellenesség és a járvány elleni szabályokkal szembeni ellenállás is jelentősen nőtt. Hiába bizonyították már a kutatások a maszkviselés hatékonyságát, az emberek ott is megtagadják ezt, ahol hivatalosan is kötelezővé tették az arc eltakarását. Ez a jelenség egyébként Magyarországon is tapasztalható, erről itt írtunk bővebben.
A járvány fellángolásához ezek mellett az is hozzájárult, hogy a nyár pont a várttal ellentétesen hatott az új koronavírus terjedésére. Tavasz elején ugyan mindenki arra számított, hogy a nyári meleg hatására erejét veszti a kórokozó, úgy tűnik, az előrejelzéseknél nem számoltak a legfontosabbal: az emberek viselkedésével. A nagy meleg hatására ugyanis ugyanúgy a zárt terekben zsúfolódunk össze, mintha mínuszok röpködnének odakint - még az ablakokat is becsukjuk, hogy működhessen a légkondi . Csakhogy ezzel pont megfelelő körülményeket teremtünk a koronavírusnak arra, hogy széles körben elterjedjen. A friss adatok szerint ugyanis a legtöbb országban a tömeges megbetegedések megugrása nagyrészt épp az ilyen, zárt helyeken kialakult fertőzési gócokra vezethető vissza.
Két gyereke is meghalt koronavírusban az amerikai édesanyának, így most mindenkit arra kér, hogy vegye nagyon komolyan a járványt. A részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!