A nátha nem egyetlen betegség, hanem mindazon betegségek gyűjtőfogalma, amelyet a felső légutakban valamilyen vírusfertőzés okozott. Az egyik leggyakrabban előforduló betegségnek számít, és mivel sokféle vírus okozhatja, kellő védelmet sem tud kialakítani a szervezet vele szemben. Becslések szerint egy átlagos egészségi állapotú ember akár 3-4 alkalommal is náthás lehet évente, pontos számot azonban nehéz mondani, a legtöbben ugyanis nem fordulnak orvoshoz a panaszokkal.
Komoly szövődményekkel is járhat!
Azért sem szerencsés "lábon kihordani" a betegséget, mert így környezetünkben is tovább terjesztjük azt. A kórokozók főként cseppfertőzéssel ( tüsszentéssel , köhögéssel) vándorolnak emberről emberre, de már úgy is elkaphatjuk a betegtől, ha kezet fogunk vele, vagy megérintjük azokat a tárgyakat, melyeket korábban használt. Így egy szorgalmas, betegen is dolgozni akaró kolléga rövid úton az egész irodának továbbadhatja a vírusokat.
Nem csak környezetünket, de magunkat is veszélybe sodorhatjuk, ha nem pihenjük ki a betegségünket. Ugyan a nátha többnyire komplikációk nélkül zajlik le, előfordulhat, hogy komolyabb szövődmények kísérik. Az orrnyálkahártya megduzzadása miatt ugyanis a váladék nem tud kellőképp kiürülni az orrból, felhalmozódik és ideális táptalajt biztosít a baktériumoknak. Főként gyerekek esetében ez gyakran vezethet arcüreggyulladáshoz, melynek kezelése már mindenképp orvosi segítséget igényel.
A betegség a nátha jól ismert tüneteivel - orrfolyás, orrdugulás és tüsszögés - indul, de a beteg egyre intenzívebb, feszülő fejfájást tapasztalhat, amely érintésre csak fokozódik. Emellett köhögés, szem körüli duzzanat, és sok esetben magas láz is árulkodhat az arcüreggyulladásról . Gyógyításkor az elsődleges cél, hogy az orrmelléküregből kiírtsuk a baktériumokat, illetve hogy szabad utat biztosítsunk a váladéknak. A kórokozók ellen antibiotikumos kezelést javasolhat az orvos, a tüneteket pedig láz- és fájdalomcsillapító készítményekkel lehet enyhíteni. Segíthet enyhíteni a gyulladást a kamillateás inhalálás, fontos azonban, hogy ne hajoljunk olyan közel az edényhez, hogy a gőz már égesse a nyálkahártyát. Ezzel ugyanis csak rontunk a helyzeten, és a gyulladás tovább fokozódhat.