Kánikula: nem csak a forróság veszélyes

Azt minden bizonnyal mindenki észrevette, hogy az utóbbi időben erőteljes hőhullámok sújtottak le világszerte. Azonban nem a forróság az egyetlen dolog, ami veszélyessé teszi ezeket az időszakokat.

Az extrém meleget mindenki nehezen viseli, a szélsőséges időjárás ráadásul bizonyos panaszokat akár még fokozhat is. Viszont nem a hőség az egyetlen dolog, ami ebben az időszakban veszélyezteti az egészséget. Nem szabad megfeledkezni a hőhullámokat kísérő légszennyezés kockázatairól sem – hívta fel a figyelmet a The Guardian cikke .

erdőtűz, tűz, légszennyezés, hőség, kánikula, extrém meleg, hőhullám, ózon
Erdőtűz Kiskunhalas külterületén július 21-én. Fotó: MTI/Donka Ferenc

Veszélyt jelent az ózon

Becslések szerint nagyjából 400-800 ember halt meg az Egyesült Királyságban a 2003-as augusztusi forróság miatt – pontosabban azért, mert belélegezték az ózont, ami a hőség hatására kialakult a talaj közelében. Bár azóta számos olyan pozitív és korszerű változás történt, amely megakadályozza az extrém magas ózonkoncentráció kialakulását, ettől még továbbra is fennáll a veszélye annak, hogy kockázatot jelentő szintre emelkedjen ennek a légszennyező anyagnak a szintje.

Néhány hete például az Európai Unió (EU) Copernicus Légkörfigyelő Szolgáltatása (CAMS) arra figyelmeztetett, hogy a kontinensen végigvonuló hőhullám miatt veszélyesen magas ózonértékeket mértek Északnyugat-Európában. Ahogy akkor mi is megírtuk, a felszíni ózon az egyik fő légszennyező anyag, amelynek jelenléte jelentősen befolyásolja az ökoszisztéma és a környezet mellett az emberek egészségét is. A magasabb szennyezési értékek például torokfájást, köhögést és fejfájást idézhetnek elő, de az asztmás rohamok kockázatát is növelhetik. A Tiszta Levegő Szövetség pedig úgy becsüli, hogy évente akár egymillió ember haláláért is felelőssé tehető az ózonszennyezés.

Idén nyáron is voltak erős hőhullámok , és várhatóan még lesznek is. Ezek azonban már nem sokáig számítanak rendkívüli eseménynek – néhány évtized múlva ez lesz a szokványos a szakértő szerint.

Egészségünk is megsínyli az erdőtüzeket

Az ózonszennyezés mellett a tartós hőség és szárazság miatt egyre gyakoribbá váló erdő- és bozóttüzek is jelentősen rontják a levegő minőségét. A füstöt a szél egyes esetekben akár több kilométerrel arrébb is elviheti, tehát nemcsak a tűz közvetlen közelében, hanem több száz méteres körzetében is jelentősen megugrik a légszennyezettség.

Nagyon fontos lenne tehát minél jobban arra törekedni, hogy megelőzhessük – vagy legalább csökkentsük – a szárazság miatti tüzek előfordulását. Az embereknek pedig meg kell tanítani, hogyan mérsékelhetik a legjobban a légszennyezés egészségükre gyakorolt káros hatásait.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra