Koronavírus: mégsem igaz, hogy előbb érkezett?

Egy nemrég publikált kutatás szerint a koronavírus az eddig ismertnél korábban, már 2019-ben megérkezhetett Olaszországba. Kemenesi Gábor virológus szerint azonban a tanulmány erősen megkérdőjelezhető.

Meglepő eredménnyel zárult a milánói rákkutató intézet egyik kutatása a közelmúltban. A tanulmány eredetileg a tüdőrák előfordulását vizsgálta volna az országban, a résztvevő személyek közel 12 százalékánál azonban kimutatták a koronavírus ellen termelt antitestet is. Ez azért meglepő, mert a vizsgálat tavaly szeptembertől idén márciusig tartott, vagyis az eredmények szerint a résztvevők hónapokkal azelőtt megfertőződhettek a vírussal, hogy az hivatalosan megjelent az országban. Az Urbanlegends cikke szerint azonban a tanulmányt már hazai és külföldi kutatók is megkérdőjelezték.

A tanulmány azt sugallta, hogy a vírus már 2019-ben megérkezhetett Olaszországba. Fotónk illusztráció, forrás: Getty Images
A tanulmány azt sugallta, hogy a vírus már 2019-ben megérkezhetett Olaszországba. Fotónk illusztráció, forrás: Getty Images

Más típusú koronavírusok fertőzhettek

A kutatási eredményre Kemenesi Gábor virológus is reagált Facebookos üzenetében . Szerinte az eset "tipikus példája annak, hogy milyen, amikor a média túl gyorsan és nem megfelelő mélységű utánajárás mellett kap fel híreket". Szerinte a nevezett tanulmány egy nagyon gyenge minősítésű lapban jelent meg, egy ekkora hír azonban - ha az minden tudományos kritériumnak megfelelne - gyorsan végigfutna az összes nevesebb portálon. A virológus szerint nemhogy a kutatás módszertana nem megfelelő, de az alapvetően elvárható megerősítő vizsgálatokat sem végezték el.

Az Azonnali cikke szerint az olasz sajtóban már olasz és német kutatók is kétségüket fejezték ki a tanulmánnyal kapcsolatban. A cikkben idézett Stefan Margraf virológus-kutató szerint valószínűleg más típusú koronavírusok fertőzhettek, mint ahogy ezt teszik már évtizedek óta világszerte.

"Vírusbiztos" Mikulás állt szolgálatba Dániában. Látványnak sem rossz és a fertőzést is megelőzi az ötletes megoldás, melyről az nlc.hu cikkében olvashatunk bővebben!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Általában több órára kisüt a nap, majd délután a déli megyékben újból befelhősödhet az ég, de legfeljebb egy-egy zápor alakulhat csak ki. Nagy területen élénk marad az északi, északkeleti szél, amely néhol meg is erősödhet. A legmagasabb nappali hőmérséklet 5 és 10 fok között várható. Késő estére 0 és 6 fok közé csökken a hőmérséklet. Napközben egy hidegfront okozhat kellemetlen tüneteket.