Koronavírus: nem segít a D-vitamin a súlyos betegeken

A nagy dózisban adott D-vitamin sem csökkenti a kórházban töltött időt és nem javítja számottevően a súlyos betegek állapotát - állapította meg egy friss kutatás.

A járvány kitörése óta számos vitamin hatását vizsgálták a koronavírussal fertőzött emberek egészségére. Kiemelt figyelmet kapott a D-vitamin, amelyről köztudott, hogy a hiányban szenvedők gyakrabban kapnak el fertőzéseket és immunrendszerük is nehezebben birkózik meg a kórokozókkal. Brazil kutatók most arra voltak kíváncsik, hogy a kórházi kezelést igénylő emberek állapotán javíthatnak-e nagy dózisú D3-vitamin-kezeléssel. Az eredményekről a Journal of the American Medical Association című lapban számoltak be.

D-vitamin: valóban segít a vírusok ellen? Már száz évvel ezelőtt felfigyeltek arra, hogy D-vitamin-hiányban szenvedők gyakrabban kapnak el fertőzéseket. A mostani pandémia pedig ismét ráirányította a figyelmet a hiányállapot okozta veszélyre, illetve arra, hogy megfelelő D-vitamin-pótlással csökkenthetjük az új típusú koronavírus-fertőzés és a súlyos lefolyású COVID-19 kockázatát. Kattintson a részletekért!

A súlyos eseteken nem segít a D-vitamin

A Sao Paulo Egyetem munkatársai közepesen súlyos és súlyos COVID-19-ben szenvedő kórházi betegeket vizsgáltak meg 2020. június 2. és augusztus 27. között. A vizsgált 240 beteg fele egyszeri, nagy dózisú D3-vitamint kapott, míg a másik 120 embernek placebó készítményt adtak. Eredményeik szerint a kórházban töltött idő tekintetében a két csoport között nem figyeltek meg számottevő különbséget, vagyis a D-vitamin sem csökkentette le az ápolás időtartamát.

A súlyos állapotú betegeken nem segített a D-vitamin kezelés. Fotó: Getty Images
A súlyos állapotú betegeken nem segített a D-vitamin-kezelés. Fotó: Getty Images

A kezelés nem befolyásolta a halálozások számát és lélegeztetőgépre is ugyanakkora arányban kerültek a D-vitamint, illetve a placebó készítményt kapó betegek. Mellékhatásokat nem okozott a kezelés - egyetlen esetben jegyeztek fel hányingert -, viszont úgy tűnik, a súlyos, kórházi kezelést igénylő eseteknél ez a terápia hatástalan.

Fontos azonban azt is megjegyezni, hogy a megfelelő D-vitamin-szint elengedhetetlen a szervezetünk egészséges működése szempontjából. A Semmelweis Egyetem egy korábbi, országos reprezentatív felmérése kimutatta: a magyar lakosság 94 százaléka D-vitamin-hiányos, ami miatt fogékonyabb a különböző fertőzésekre, így a koronavírusra is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Többnyire derült idő várható, délen, délnyugaton lehet némi fátyolfelhőzet az égen. Estétől viszont ismét terjeszkedik, illetve nagy területen képződik köd, rétegfelhőzet. A délnyugati, nyugati irányú szél többnyire gyenge vagy mérsékelt marad. Késő este 6 és 13 fok közötti értékek valószínűek. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra