"Ez a vírus alapvetően nagyon változékony" - fogalmazott az InfoRádiónak Jankovics István, aki hangsúlyozta: már több tízezer mutációját azonosították a koronavírusnak, Magyarországon is több mint százat találtak. "Ezek között vannak olyanok, hasonlóan az Amerikában megtaláltakhoz, amelyek kicsit súlyosabb megbetegedést okoznak, de teljes a paletta, nálunk is szinte mindegyik változat megtalálható" - tette hozzá a szakember. Jankovics úgy véli, az utazásokkal a világ bármely részéről gyorsan eljuthatnak hozzánk a mutálódott kórokozók.
A vakcinafejlesztést egyelőre nem befolyásolják
Jankovics István arról is beszélt, hogy bár a jelenleg létező koronavírus-mutációk genetikailag eltérnek, úgy tűnik, az immunológiai tulajdonságaik azonosak, ami egyszerűbbé teszi a vakcinafejlesztést . "Úgy vélem, a vakcinák hatásosságát a mostani mutációk még nem fogják befolyásolni, de elképzelhető természetesen, hogy olyan helyzetbe fogunk kerülni, mint az influenzavírus esetében, hogy majd lesznek COVID-A, -B és -C törzsek, és bizony majd mindegyikre külön kell a megfelelő oltóanyagot előállítani. De jelenleg még nem tartunk itt" - így a virológus.
Mivel változó, hogy a mutáció hogyan befolyásolja a vírusok működését - bizonyos esetekben például virulensebb, könnyebben szaporodó kórokozókat eredményezhet -, intenzív kutatómunka zajlik annak meghatározására, hogy milyen mutációk jelenthetnek még nagyobb veszélyt.
Ezeket a dolgokat vigyük magunkkal a kórházba, ha koronavírusosak vagyunk - a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) praktikus listát állított össze, az nlc.hu oldalán megnézheti.