A súlyos vírusfertőzések és a neurodegeneratív betegségek közötti kapcsolatot feltáró összefüggésre derült fény. Az amerikai National Institute on Aging kutatói szerint ugyanis azoknál, akik vírusos agyvelőgyulladást szenvednek el, 31-szer nagyobb eséllyel alakul ki Alzheimer-kór – számol be egy friss kutatás eredményeiről a ScienceAlert.
Az oltás csökkentheti a kockázatot
A kórtörténetek vizsgálatakor az is kiderült, hogy akik egy influenza szövődményeként tüdőgyulladást kaptak és emiatt kórházi kezelésre szorultak, azok között a demencia, a Parkonson-kór és az ALS kockázata is megnövekedett. Emellett a különféle bélfertőzések, a vírusos eredetű agyhártyagyulladás és az övsömörért felelős varicella-zoster vírus is hozzájárultak különböző neurodegeneratív betegségek kialakulásához. Mindezen összefüggések vizsgálatakor fény derült arra is, hogy ezeknek a fertőzéseknek a agyra gyakorolt hatása akár másfél évtizeden keresztül fennmaradhat. Ami pedig a legriasztóbb konklúzió, hogy az említett vírusok mintegy 80 százaléka képes átjutni a vér-agy gáton, így tehát képes közvetlen hatást gyakorolni az agyra.
„Bár a vakcinák nem előzik meg a megbetegedést, nagy százalékban csökkentik a kórházi kezelések számát. Ezt figyelembe véve tehát a védőoltás csökkentheti a neurodegeneratív betegségek kialakulásának kockázatát” – hangsúlyozzák a kutatók.