Megbetegít a piros lámpa?

Extra nagy szennyezésnek tehetjük ki magunkat, ha vezetés közben a piros lámpánál várakozunk! A szennyező nanorészecskék ugyanis szív- és érrendszeri, illetve légzőszervrendszeri betegségeket okozhatnak.

Egy átlagos brit, körülbelül napi másfél órát tölt a kormánynál munkába menet. Azt tudjuk, hogy a vezetés stresszes is tud lenni, de a University of Surrey friss kutatásai szerint, másféleképpen is terheli egészségünket. A vezetés során ugyanis a stoplámpák környezetében nagyon magas légszennyezettség tapasztalható. A pirosban állva kénytelenek vagyunk nap mint nap belélegezni olyan szennyező nanorészecskéket, amelyek szív- és érrendszeri, illetve légzőszervrendszeri problémákhoz vezethetnek.

A napi szennyeződés negyede itt ér minket

Tudta, hogy a másnapos autóvezetés éppolyan veszélyes, mint az ittas?

Az egyetemi kutatócsoport légszennyezettség-mérést végzett kedvelt és frekventált napi útvonalak különböző pontjain. Végkövetkeztetésük az volt, hogy a váltakozó vezetési viszonyok miatt, az útkereszteződések nagyon szennyező területek . A vezetők ugyanis lelassítanak és megállnak a lámpáknál, majd felpörgetik a motort és újból elindulnak. Emiatt a részecskekoncentráció 29-szer volt magasabb ezeken a pontokon, mint az utakon. Ráadásul mivel a tömöttebb reggeli utakon közvetlenül az előttünk levő jármű mögött haladunk, annak a kipufogófüstje is ránk száll. A vezetők útjuk körülbelül 2 százalékát töltik csak lámpák irányította útkereszteződéseknél, de a napi szennyeződések egynegyedét pont ezeknél a pontoknál "szerzik be".

Mivel munkába menet hozzászoktunk bizonyos útvonalakhoz és városi forgalomban az útkereszteződéseket kikerülni nem mindig lehet. A vezetőknek mégis tudatában kell lenniük ezen kockázatokkal.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nagy légszennyezésnek tehetjük ki magunkat, ha a piros lámpánál várakozunk

Nagy légszennyezésnek tehetjük ki magunkat, ha a piros lámpánál várakozunk

Tanácsos lenne olyan útvonalakat keresnünk, ahol kevesebb méreganyag érheti minket. Legrosszabb esetben bezárhatjuk az ablakokat és megpróbálhatjuk növelni az autók közti távolságokat. A gyalogosoknak pedig szükséges lenne átgondolni, hogy vezet-e úti céljukhoz más, kevésbé szennyező útvonal.

Az ilyen kérdéseket a városvezetők is átgondolhatják. Új lámpák letelepítésével, illetve a meglévők áthangolásával csökkenteni lehetne a várakozási időt, vagy akár átvezető, forgalomkönnyítő hidakat is emelhetnének. Ez amiatt is hasznos lehetne, mert a szennyező útkereszteződések sokszor idősekkel és gyerekekkel teli környékeken - kórházak, iskolák, lakótelepek - fordulnak elő.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, helyenként tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Késő estére -3 és +10 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra