Nyájimmunitás: a delta variáns ellen kisebb esélyünk van

A szakértők korábban úgy látták, hogy az úgynevezett nyájimmunitás eléréséhez elegendő lehet, ha a lakosság mintegy 60-70 százaléka védetté válik a védőoltás vagy megfertőződés által. Most azonban úgy tűnik, hogy az agresszívabb delta variáns alaposan átírja a kilátásainkat.

A korábbi változatoknál jóval gyorsabban és agresszívabban terjedő delta variáns miatt már nem lesz elég a 60-70 százalékos átoltottsági vagy átfertőzöttségi szint a koronavírus-járvány megállításához. A nyájimmunitás elérésének alsó határa az új mutás miatt 80 százalék fölé kúszik, sőt akár 90 százalékra is nőhet - számolt be róla a Portfolio a Bloomberg cikke alapján.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus járványhelyzet, koronavírus világjárvány,
A nyájimmunitás adhatna védelmet a 12 év alattiaknak, akik nem kaphatnak oltást. Fotó: Getty Images

Már tényleg nem bízhatunk a nyájimmunitásban

Azt már eddig is tudtuk, hogy az Indiából útnak indult delta variáns körülbelül kétszer ragályosabb, ráadásul még veszélyesebb is, mint az eredeti koronavírus. A napokban viszont az is kiderült , hogy Amerika-szerte egyre több gyerek kerül kórházba az új koronavírus -mutáns miatt, amely a többségnél súlyos tüneteket és komoly légzési nehézségeket is okoz. Az Egyesült Államokban és a világ számos más országában pedig már kimutathatóan a delta variáns okozza a legtöbb új koronavírus-fertőzéses esetet.

Koronavírus: újabb rossz hír a delta variánsról - kattintson!

Az új szakértői figyelmeztetések szerint pedig a nyájimmunitással kapcsolatos kilátásainkra is komoly hatást gyakorol az indiai vírusváltozat. (Nyájimmunitásról akkor beszélhetünk, ha egy közösség bizonyos százaléka védőoltás vagy korábbi fertőzés révén védettséget szerez a fertőzés ellen, ez a magas arány pedig megóvhatja a betegségtől az adott közösség védettség nélküli tagjait is, például azokat a gyerekeket, akik életkoruk miatt még nem kaphatnak oltást.)

Messze még a cél

Magyarországon eddig a lakosság mintegy 57 százaléka - 5,63 millió ember - megkapta már az új típusú koronavírus elleni védőoltás legalább első adagját, a magyarok nagyjából 55 százaléka - 5,46 millió személy - pedig már a második dózison is túl van. Emellett már csaknem 810 ezer emberről tudjuk, hogy igazoltan elkapta a koronavírus-fertőzést. Mindezzel együtt viszont még elég messze vagyunk a nyájimmunitáshoz szükséges 80-90 százalékos védettségi aránytól.

Több mint 90 százalékos hatékonyságot mutatnak az orosz vakcinák (köztük az itthon is használt Szputnyik V) az új koronavírus delta és delta plusz változatával szemben - olvassa el a részleteket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon többnyire zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra