Óriási pusztításra képes az oxigénhiány

Mintegy két és félezer kaszpi fóka tetemére bukkantak a Kaszpi-tenger dagesztáni partvidékén a hétvégén. Mutatjuk, a szakértők szerint mi okozhatta a tömeges pusztulást.

Mivel környezetszennyezésre utaló jeleket nem észleltek, vélhetően oxigénhiány okozta a fókák tömeges pusztulását a Kaszpi-tenger dagesztáni partszakaszán – jelentette ki Szvetlana Ragyionova, az orosz szövetségi természetvédelmi felügyelet (Roszprirodnadzor) vezetője. A regionális természeti erőforrások minisztériuma pedig a „természeti tényezőket” nevezte meg a tömeges pusztulás okaként.

A tárca által kiadott tájékoztatás szerint a kaszpi fókák állománya stabil és 270-300 ezer példányt számlál.

fóka, tömeges pusztulás, oxigénhiány
Vélhetően oxigénhiány okozta a fókák tömeges pusztulását. A kép illusztráció, forrása: Getty Images

Szinte biztos, hogy nem mérgezés az ok

„Nem látunk mechanikai sérülést, sem háló vagy más halászeszköz okozta sérülést, ezért a tudósok most felboncolják az állatokat. Az előzetes adatok szerint a hypoxia nyomait látjuk az állatok szervezetében, azaz olyan elváltozást, amelyet oxigénhiány okoz” – mondta Ragyionova. A tisztségviselő szerint az elhullott kaszpi fókákat most a legjobb szakemberek vizsgálják, akik a tömeges pusztulás helyszínére utaztak. A tüzetesebb vízminta-elemzések a várakozások szerint a hét vége felé készülnek el, de egyelőre nem találtak sem komolyabb vízszennyeződésre, sem akut mérgezésre utaló jelet az állatoknál.

Veszélyeztetett állatfaj

A kaszpi fóka egyébként a Kaszpi-tenger egyetlen endemikus – csak az elterjedési terület határain belül élő – tengeri emlősfaja, amely egyedülálló szerepet játszik a helyi ökoszisztémában. A kifejlett példányok hossza elérheti a 160 centimétert, testtömege pedig a 100 kilogrammot. A fóka főként hallal táplálkozik, így a táplálékpiramis csúcsán áll, és a felnőtt egyedeknek nincs is természetes ellenségük.

A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) 2008-ban veszélyeztetett állatfajnak nyilvánította. Dagesztán 2015-ben programot fogadott el e faj megőrzésére. 2020-ban pedig az oroszországi védett fajokat tartalmazó Vörös Könyvbe is bekerült kaszpi fóka.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra