Péntekig, december 16-áig igényelhető térítésmentesen a méhnyakrák elleni vakcina azon lányoknak a számára, akik az általános iskola 7. osztályába járnak - mondta Szentes Tamás országos tisztifőorvos az M1 aktuális csatornának hétfőn.
Oltottságban dobogós Magyarország
Magyarország a harmadik Európában az oltottság szempontjából Portugália és az Egyesült Királyság után, az elmúlt években az érintetteknek mintegy 75 százaléka igényelte a védőoltást , idén ez az arány várhatóan magasabb lesz. Önként vállalt oltásról van szó, amelyhez szülői beleegyezés szükséges, ezért az oltás úgy igényelhető, hogy a szülők visszaküldik a beadhatóságról szóló nyilatkozatot. Évente több mint 1000 méhnyakrákos daganat igazolódik és évente mintegy 400-an vesztik életüket miatta - mutatott rá a tisztifőorvos, aki szerint ennél is többre tehető azoknak a száma, akik emiatt elvesztik termékenységüket.
Szentes Tamás a műsorban arról is beszélt, hogy a múlt héten agyhártyagyulladásban elhunyt gimnazista környezetét felmérték, és mintegy 50 embert részesítettek antibiotikumos védelemben. A hétvégén felmerült, hogy ennek ellenére kialakult a betegség valakinél, de ez nem igazolódott, így elmondható, hogy sikerült a diák környezetét megvédeni - közölte.
Évente másfél ezer magyar beteg
A méhnyakrák az emlőrák után a női szervezet második leggyakoribb rosszindulatú daganata. Az esetek döntő többsége nemileg aktív korban alakul ki. A világon évente 500 000 új eset fordul elő. Magyarországon évente mintegy 1500 új beteggel kell számolni, az újszülött leánygyermekek 2,3 százaléka számíthat arra, hogy élete folyamán méhnyakrákos lesz.
A betegség sokáig tünetmentes, leggyakrabban rákszűrő vizsgálatnál ismerik fel. A daganat kialakulását jelzi a rendszertelen vérezgetés, a sárgás és kellemetlen szagú hüvelyi folyás, illetve az alhasi fájdalom. Fontos, hogy a betegséget korai stádiumban diagnosztizálják, ehhez azonban elengedhetetlen a rendszeres szűrés .