Egy meghibásodott cserépkályha miatt keletkezett szén-monoxid szerda reggel egy sárkeresztesi családi házban. Mint az a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Facebook-posztjából kiderül, a házban két kislány játszott, amikor elkezdett sípolni a szén-monoxid-érzékelő. Édesanyjuk azonnal kivitte őket a szabadba, majd hívta a tűzoltókat.
A mérgező gázt a székesfehérvári hivatásos tűzoltók műszeres mérései is kimutatták. A családot a szén-monoxid-érzékelő jelzése mentette meg a nagyobb bajtól. Hogy kicsit megnyugtassák a két rémült gyermeket, a tűzoltók búcsúzásként megengedték nekik, hogy beülhessenek a gépjárműfecskendőbe. Így a két kislány végül egy emlékezetes pillanattal gazdagodott.
A katasztrófavédelem bejegyzése a történtek kapcsán arra hívja fel a figyelmet: tévhit, hogy csak a régi gázkazánok működése közben keletkezhet szén-monoxid. Valójában ugyanis minden nyílt égésterű fűtőeszköz üzemeltetése közben szén-monoxid szabadul fel, ha nem megfelelően működik a készülék, nem biztosított a levegő-utánpótlás. Egy kandalló, cserépkályha, vegyes tüzelésű kazán, sparhelt, konvektor és fali vízmelegítő is lehet nyílt égésterű, a szoba levegőjét használva a fűtéshez.
A szén-monoxid színtelen, szagtalan, így sem az emberek, sem az állatok nem tudják kiszagolni. Éppen ezért nagyon fontos egy jó minőségű érzékelő berendezés azokban a helyiségekben, ahol a fent említett eszközöket használnak fűtésre, vízmelegítésre.