A The Lancet című orvosi folyóiratban jelent meg nemrégiben egy friss, még felülvizsgálatra váró kutatás , amely szerint a kínai Sinopharm-vakcina képes védelmet nyújtani az új típusú koronavírus fertőzőbb, dél-afrikai variánsával szemben is. Ennek kapcsán nyilatkozott a Hír TV-nek Boldogkői Zsolt molekuláris biológus, a Szegedi Tudományegyetem tanszékvezető egyetemi tanára. Mint elmondta, a tanulmány adatai azt mutatták, hogy a Sinopharm-vakcina 65 százalékban nyújt védettséget a fertőzőbb vírusvariáns ellen, azt azonban fontos hozzátenni, hogy a kutatás alacsony résztvevőszám mellett zajlott, összesen 12 páciensen vizsgálták az oltóanyag hatásosságát.
Az elmúlt napokban a kínai vakcina hatékonyságáról szóló ellentmondásos hírekre reagálva a szakértő leszögezte, hogy a Sinopharm oltóanyaga a súlyos megbetegedés és a halálos kimenetelű fertőzés ellen 100 százalékban hatásos. Boldogkői Zsolt szerint a kétségeket úgy lehetne eloszlatni, ha Szerbiához hasonlóan itthon is felmérnék a beoltottak szervezetében kialakuló immunitást a vakcinázás után.
Mint ismertette, a szomszédos országban a Sinopharm-vakcinával beoltottak esetében jó eredmények születtek, a 65 év alattiak 90 százalékánál a védőoltás hatására beindult az antitest-képződés, a 65 év feletti korosztályban azonban alacsonyabb volt a vakcina utáni antitestválasz . A szakértő kiemelte, az, hogy kinek lehet szüksége a jövőben egy harmadik, ismétlő oltásra a kínai vakcinából, nagyban függ az egészségi állapotunktól is, melynek terén Magyarország nem áll túl jól, hiszen élen járunk például az elhízásban, a magasvérnyomás-betegségben és a COPD-ben is.
Tovább csökkent a koronavírus-fertőzöttek átlagéletkora itthon - a témáról részletesebben ide kattintva olvashat erről szóló cikkünkben.