Súlyos bajokat okozhat a koszos ágynemű

Frissen mosott ágyneműbe zuhanni egy nehéz nap után leírhatatlan érzés, de nem csak a nyugodt alvás miatt fontos a huzat tisztasága. Megszámlálhatatlan vírussal, baktériummal és gombával osztjuk meg éjszakánként az ágyunkat, amelyek komoly betegségek kialakulásához vezethetnek.

Hol töltjük el a legtöbb időt az életünkben? Sokan talán úgy érzik, hogy a munkahelyükön, az igazság azonban az, hogy egy átlagos napunk harmada az ágyban zajlik. Egyénenként változó, hogy kinek mennyi időre van szüksége a pihenéshez, egy átlagos felnőttnek azonban naponta hét óra alvás az ideális, tehát hetente nagyjából 49 órát töltünk a paplan alatt. Fontos ezért, hogy tiszta környezetben hajtsuk álomra a fejünket, és jellemzően kellemes érzéssel is tölti el az embert, ha illatos ágyneműbe bugyolálhatja be magát esténként. De nem csak alvásunk minőségét befolyásolja ágyunk tisztasága , a legújabb kutatások szerint komoly egészségügyi kockázata is van, ha nem mossuk ki legalább hetente az ágyneműhuzatot.

Az ágyneműtől a pizsamán át a fogkefénkig számos olyan tárgyat használunk nap mint nap, amelyet gyakran kellene cserélni, nehogy egészségügyi gondokat okozzon. Összeszedtük a leggyakoribb dolgokat a háztartásban, amelyek talán önnél is cserére szorulnának!

Dr. Lisa Ackerley higiénia szakértő, a Global Hygiene Council képviselője szerint vírusok és gombák ezrei töltik velünk az éjszakát párnánkon és takarónkon, ezért rendkívül fontos, hogy rendszeresen tisztán tartsuk ezeket. Sokan ugyanis azt gondolják, hogy az ágyukat csupán a rendszeresen mosott pizsamájukban közelítik meg, míg a valóságban utcai ruhában is ráülnek, így kintről behozott vírusok tömkelegét telepítik le. Azok esetében, akik ágyban esznek, vagy olyan állatot tartanak otthon, amelynek szabad bejárása van a hálószobába, még nagyobb a fertőzésveszély. De mikkel is osztjuk meg az ágyunkat egy nem kellően higiénikus huzat esetén?

Baktériumok, vírusok, gombák

Testünkön egészséges esetben is megtalálhatóak különféle baktériumok és gombák, ezek burjánzásához azonban ideális életteret biztosít a takaró alja. Testünk melege, az izzadságunk miatt keletkező nedves, párás levegő kedvez a gombáknak, az élősködőket pedig a lehámlott bőrdarabok vonzzák. Ha csak minimális mennyiségben is, de mindegyik testnedvünkből jut a lepedőre fekáliától a vizeletig, amely szintén nemkívánatos baktériumok terjedésének biztosít lehetőséget.

Az egyik leggyakoribb ilyen baktérium a Staphylococcus aureus , amely a bőrön és az orr mélyebb részeiben telepszik meg, és főként akkor járhat veszéllyel, ha a hordozó immunrendszerét valamilyen más alapbetegség már kellőképp legyengítette. Hogyha a véráramba kerül valamilyen seben, bemetszésen vagy katéteren keresztül, vérmérgezést, tüdőgyulladást, szívbillentyű-gyulladást vagy más életveszélyes betegséget is okozhat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Lábgomba

A közös ágyat használók nagy eséllyel elkaphatják egymás gombás fertőzését is. Leggyakrabban a lábgomba vándorol ilyen módon egyik embertől a másikra, ezért fontos, hogy azt megfelelő módon kikezeljük, illetve tisztán tartsunk minden olyan részt, amellyel a gombás láb érintkezhet - az ágyneműn túl ez vonatkozik például a zoknikra és a cipőkre is. A mosógépet magas hőfokra állítsuk ilyenkor, hiszen a langyosabb vízben a gomba nem pusztul el, sőt: a többi, mosógépben lévő holmira is átterjedhet.

A bőr- és hüvelygomba fertőzések jelentős részéért, illetve a szájpenészért is felelős Candida albicans is terjedhet a közös lepedőhasználattal. A véráramba jutva ez a gombafajta is súlyos betegségeket, többek között szívbelhártya-gyulladást okozhat.

Influenza, nátha

Talán már kikeveredett egy influenzából vagy megfázásból, a párját azonban mégis tovább fertőzheti amiatt, hogy a betegségért felelős vírusok az ágyneműbe fészkelték magukat. Ha kikeveredtünk egy betegségből, mindenképp mossuk ki és cseréljük le a huzatot! Emellett az ágy közelében tartott szemetest is érdemes ilyenkor rendszeresen üríteni, az ott összegyűlt zsebkendőkben ugyanis burjánzanak a vírusok.

A betegségért felelős vírusok az ágyneműbe is befészkelik magukat
A betegségért felelős vírusok az ágyneműbe is befészkelik magukat

Poratkák

A közhiedelemmel ellentétben nem a bútorok felszínén időnként megjelenő, szabad szemmel is jól látható por okozza az allergiát. A köznyelvben házipor-allergiaként ismert betegség okozója a háziporatka mikroszkopikus méretűre feltöredezett, a levegőben szálló, beszáradt széklete. Ez az ürülék az, amit belélegezve, megérintve a jellegzetes allergiás tüneteket kiváltja. A háziporatkák fő tápláléka a lakásban élő ember elhalt, lehullt hámsejtjei, ennek megfelelően a legnagyobb mennyiségben az ágyneműkben, párnákban találhatóak. Naponta körülbelül 10 g bőrtől szabadulunk meg, jelentős részét pedig ágyneműnkben hagyjuk. Talán még hajmeresztőbbnek hangzik, hogy egy kétéves párna tömegének 10 százalékát a poratka és annak beszáradt ürüléke teszi ki.

Hogyan tartsuk tisztán az ágyunkat?

- Az első, és legfontosabb, hogy szabaduljunk meg a kosztól! Porszívózzunk fel a szobában, nagy hangsúlyt fektetve az ágy alatti részre és a matracra.

- Mossuk ki a párnát és a huzatot is, legalább 60 fokon, de inkább fölötte, ha bírja az anyag. A baktérium terjedésének legjobban az emberi testhő, azaz a 30-40 fok közötti hőmérséklet kedvez, így ha ezen a hőmérsékleten mosunk, azzal nem hogy kiírtjuk a baktériumot, de még tenyésztjük is a mosógépben.

- Legalább havonta két alkalommal mossuk ki az ágyneműt, de az ideális az lenne, ha hetente lecserélnénk azt.

- Lefekvés előtt ügyeljünk a személyes higiéniára: zuhanyozzunk le, és a kezünket is alaposan mossuk meg, így jóval kevesebb vírust és baktériumot szállítunk a testünkön az ágyunkba.

- Pizsamánkra inkább alsóneműként tekintsünk, mint bármilyen más ruházatra - három napnál tovább ne hordjunk egyet sem, cseréljük rendszeresen!

- Hogyha él velünk a lakásban kutya vagy macska, és azt rendszeresen fel is engedjük az ágyunkra, terítsük azt le rendszeresen valamilyen takaróval, amit hetente kimosunk.

- Betegség esetén fokozottan ügyeljünk a higiéniára, mossunk gyakrabban kezet és az ágyneműt is cserélgessük!

Forrás: Daily Mail

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra