Veszélyes kórokozót rejthet a baromfihús – erre kell figyelned, hogy ne betegedj meg

Azt már talán te is aranyszabályként tartod számon, hogy a nyers baromfihúsból nem szabad enni. Azonban nem feltétlenül kell nyersen elfogyasztani a szárnyast ahhoz, hogy a rajta élő kórokozók megbetegítsenek.

Legtöbbször nyers baromfihús rejti a hasmenés kórokozóját – figyelmeztetett közelmúltbeli Facebook-posztjában a Rizikometer. Az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó csapat a német Szövetségi Kockázatértékelési Intézet (BfR) tájékoztatására hivatkozva azt írta, a bakteriális bélfertőzések a leggyakrabban a Campylobacter baktériumok számlájára írhatók, jó konyhai higiéniával azonban elkerülhető a megbetegedés.

nyers kockázott baromfihús egy serpenyőben
Legtöbbször nyers baromfihús rejti a hasmenés kórokozóját. Fotó: Getty Images

Ezek az élelmiszerek jelentik a legnagyobb veszélyt

A Campylobacter baktériumok jellemzően a nyers vagy nem kellően hőkezelt, állati eredetű élelmiszerek közvetítésével kerül az emberi szervezetbe. Különösen nagy a kockázat a nyers baromfihús, a nyers tej, a nyers húskészítmény és a tojáshéj megérintése esetén.

„Mivel a Campylobacter szennyeződés nem okoz élelmiszerromlást, a hányást, hasmenést, lázat okozó baktérium jelenléte az étel külsején nem látható, és illatán sem érződik” – emelték ki a szakértők.

Így védekezhetsz a bakteriális bélfertőzések ellen

A Campylobacter-fertőzés elleni védekezés legfontosabb lépése, hogy jó konyhai higiéniát tarts fenn. Ennek lényege, hogy megakadályozd a baktériumok élelmiszerről élelmiszerre történő átterjedését.

Ezek a kórokozók ugyanis az ételkészítés során átkerülhetnek a szennyezett húsról például a nyers salátára, s míg a hús főzése vagy sütése általában elpusztítja a baktériumokat, a hőkezelés nélkül fogyasztott saláta fertőzött marad” – részletezték.

Baromfihúst tartalmazó ételek elkészítésekor tehát fokozott óvatosságot javasolnak a szakértők. A fertőzések elkerülése érdekében az alábbi szabályokat tartsd be:

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • Használj külön vágódeszkát és kést a húshoz és a zöldségekhez!
  • A tojást és a húst más élelmiszerektől elkülönítve tárold!
  • A húst ne mosd meg, a vízcseppekkel együtt ugyanis a baktériumok is szétfröcsöghetnek a konyhai felületekre!
  • Mindig alaposan moss kezet, miután húst és tojást érintettél!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +5 °C
Minimum: -1 °C

A Dunántúl északnyugati és nyugati felében sok napsütésre számíthatunk, máshol azonban csak rövidebb időre süthet ki a nap, határozottabban majd naplementét követően csökkenhet a felhőzet. Számottevő csapadék nem várható, de helyenként szitálás, gyenge eső előfordulhat, a magasabban fekvő helyeken havas eső, hószállingózás sem zárható ki. A nyugati megyékben lengedezhet az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 2 és 7 fok között valószínű. Időjárásunkat jelenleg anticiklon alakítja, ennek tudható be a viszonylagos eseménytelensége. Mindazonáltal az arra érzékenyek körében már ma is hidegfronti jellegű hatások érvényesülhetnek, ami fejfájást, migrént eredményezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra