"Csak akkor tudjuk megállítani a vírust, ha az összes fegyvert bevetjük" - mondta el Hans Kluge, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai regionális igazgatója, aki a budapesti látogatása után a hvg.hu-nak adott írásos interjút. A szakember megdicsérte a magyarországi oltási kampányt, de hangsúlyozta azt is: a kormányoknak bármely intézkedés feloldását fokozatosan, alapos kockázatértékelés alapján kell mérlegelniük.
A lakosság fegyelmezettségén sok múlik
"Magyarország dicséretet érdemel, amiért ennyi dózist beadott már a lakosságának, köztük az egészségügyi és szociális dolgozóknak, valamint az idősotthonok lakóinak. Az éberség ugyanakkor továbbra is indokolt. A biztató jelek ellenére, az új fertőzöttek számának csökkenése mellett Magyarországon még mindig várjuk a fertőzési ráta visszaszorulását és a kórházi ápoltak, valamint a halálozások számának csökkenését" - mondta el Hans Kluge. Hozzátette: bármilyen közegészségügyi vagy társadalmi lazításba epidemiológiai és egészségügyi szempontok alapján lehet belekezdeni, nem pedig a lakosságnak beadott oltások száma alapján, különösen a brit mutáns megjelenése és terjedése miatt indokolt a fokozott óvatosság.
A vírus kordában tartása az oltottságon túl elsősorban az emberek fegyelmezettségén múlik a regionális igazgató szerint, a a tömeges összejövetelek pedig még mindig nagyon könnyen szuperfertőző eseményekké válhatnak. "Amíg jelen van a közösségi terjedés, a nagy tömegesemények jelentős kockázatot jelenthetnek" - magyarázta Hans Kluge.