Zivataros idők

Tavasz óta egyetlen hét sem múlt el nagyobb vihar, heves zivatar nélkül. Mit tegyünk, hova húzódjunk villámlás idején?

Halálos villámcsapások

Ezen a nyáron már több, súlyos sérüléseket okozó, sőt, végzetes kimenetelű villámcsapás is történt. Szabadtéri rendezvények résztvevői, kirándulók, fürdőzők szenvedtek el ilyen, meglehetősen ritka, de annál veszélyesebb balesetet. Legutóbb például a nyíregyházi állatkertben ért egy családot villámcsapás, egyik tagját, egy 15 éves fiút a helyszínen újra is kellett éleszteni. Az Egyesült Államok Nemzeti Meteorológiai Szolgálata 35 év adatait vizsgálta meg: 1959 és 1994 között 3.239 olyan halálesetet regisztráltak az Államokban, amelyek villámcsapás miatt, többnyire szívmegállás miatt következtek be. Ennek többszöröse a nem halálos sérülések száma. Vannak olyan szerencsés esetek is, amikor a villámcsapás semmiféle közvetlen sérülést nem okoz, így előfordul, hogy a villámsújtottak egy része késve vagy egyáltalán nem fordul orvoshoz.

Veszélyeztetettek

A villámcsapás az esetek többségében a szabadban tartózkodókat, a szántóföldeken, erdőkben, gyümölcsösökben dolgozókat, sportolókat, kirándulókat, stb. éri. A vihar kitörésekor veszélyben vannak azok is, akik vízen vagy vízparton vannak éppen, a fürdőzők, vitorlázók, csónakázók, horgászok is. Ugyanakkor nemegyszer történt már ilyen jellegű baleset fedett helyen, épületen belül is, nyitott ablaknál vagy éppen valamilyen vezeték vagy csőhálózat közvetítésével. Nemrégiben például a balassagyarmati mentőállomás telefonközpontjának munkatársát érte villámcsapás olyan módon, hogy a villám az épp használt telefonkészülékbe csapott bele.

Sérülések később is jelentkezhetnek!

A villámcsapás többnyire eszméletvesztéssel jár, a legsúlyosabb esetben azonnali légzés- és szívleállást okoz. Végtagbénulást, csonttörést, kiterjedt vagy felületi égési sérüléseket, tudatzavart, emlékezetkiesést, hallás és beszédzavart is előidézhet. Nem minden sérülés jelentkezik rögtön - szédülés, visszatérő fejfájás később is előjöhet -, ezért tanácsos mindenkit, aki villámcsapást szenvedett, orvosnak kivizsgálni.

Egy kis meteorológia

Az ismeretlentől való félelem érvényesül a légköri elektromosság jelenségeivel kapcsolatban is: mivel a villámlás kialakulásának fizikáját kevesen értik, így még több szorongás veszi körül ezeket, még kevésbé tudunk okosan védekezni ellene. A villámok a levegőréteg elektromosságtartalmának változása során, a különböző elektromos töltések közötti kisülések. Egy-egy ilyen feszültsége sokmillió voltban mérhető. Formája szerint lehet vonalas, sík vagy gömbvillám, létrejöhet a különböző légrétegek, felhőtömbök között és a légréteg és a talaj között is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A meteorológusok szóhasználatára érdemes figyelni: Zivatartevékenységről akkor beszélnek, ha légköri elektromos tevékenységgel járó jelenséget is észlelnek, a záporral viszont nem jár együtt villámlás, csupán heves, nagy mennyiségű csapadék. Zivatar akkor jön létre, amikor erős a meleg, nedves levegő felfelé áramlása, gyorsan növekvő gomolyfelhők jelennek meg. Ez a meleg levegő akár tízezer méteres magasságba is eljuthat, ott lehűl, és a kialakult gomolyfelhőn belül különböző (jég, vegyes és folyékony) halmazállapotú szintek különülnek el. Ezek hordozzák a villámlást előidéző töltéseket. Villámlással együttjáró zivatar Magyarországon legtöbbször nyugati, délnyugati irányból érkezik. Vihart jelezhet már több órával a kitörése előtt a barométer süllyedése, a jelentős nyomáscsökkenés.

Vannak, akik állítják, akár fél nappal előtte is "megérzik", ha heves zivatar várható - nyilván az ő szervezetük erre a légnyomáscsökkenésre reagál fejfájással, egyéb tünetekkel. Az pedig már közeli viharveszélyt jelez, ha mennydörgést hallunk. A hang terjedési sebessége (330 m/s) alapján megbecsülhetjük a zivatar magjának távolságát. Ennek legegyszerűbb módja, hogy a villámlás láttán lassan számolni kezdünk (másodpercenként egy-egy számot kimondva), és ameddig eljutunk a dörgés észleléséig, azt a számot hárommal osztjuk. Például, ha 9-ig számoltunk el, akkor a vihar középpontja nagyjából három kilométerre lehet. Ilyenkor már nagyon sürgősen védett helyre kell húzódnunk, mert a villámlás a vihargóctól kilométerekkel távolabb is lecsaphat.

Ha szabadban éri a vihar

Ha erdőn-mezőn járva, szabadtéren éri a vihar, veszélyben van! Ezt a veszélyt akkor sem szabad lebecsülni, ha a villámcsapás nem is tartozik a leggyakoribb halálozási okok közé. A gomolyfelhők felszaporodása, a szél felerősödése, a távoli mennydörgések már jelzik, hogy mielőbb biztonságba kell helyeznie magát. Ha lehet, keressen fedett helyet, épületet, de jobb híján az autó is megfelel. A gépkocsiban ugyanis - ha nem nyúl fém részekhez, nem fogja a kormányt - biztonságban van. Ha nincs ilyen menedék, akkor kerülje el a magas fákat: erdőben az alacsonyabb fák, bokrok alá húzódjon inkább, nyílt területen pedig fáktól, elektromos vezetékektől távolabb maradva guggoljon le, hogy a lehető legkevésbé emelkedjen ki a terepből és a lehető legkisebb testfelületre húzza össze magát. Egy alapos megázás kellemetlen, de semmi egy esetleges villámcsapáshoz képest!

Készüljön a viharra otthon is!

Vihar idején tanácsos kerülni a lakásban húzódó elektromos vezetékekkel vagy csőhálózattal való érintkezést, mert ezek jól vezetik az elektromosságot. Ezért ne használja a vezetékes telefont (a mobil esetében megoszlanak a vélemények), ne folyassa a fürdővizet, és húzza ki az elektromos készülékeket a fali csatlakozóból. Számos televíziót, számítógépet, légkondicionálót tett már tönkre az épületbe csapó villám.

Hogyan segíthet villámsújtotta személyen?

Az eszméletlen beteg azonnali segítségre szorul, haladéktalanul hívni kell a mentőket hozzá. Amíg a segítség megérkezik, elsősegélynyújtásra is szükség van, a sérülés foka és jellege szerint. Attól nem kell félni, hogy a sérült elektromos töltést hordoz ("ráz"), hiszen a feszültség csak keresztülment a testén. A segítségnyújtás alaplépései ebben az esetben is érvényesek: legfontosabb az átjárható légutak biztosítása, légzésleállás esetén a befúvásos lélegeztetés, szívleállás esetén a szívmasszázs. Az utóbbi hetek villámcsapásos balesetei közt több olyan is volt, amikor az azonnal megkezdett újraélesztés mentette meg a sérült életét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az alacsonyszintű felhőzet tovább halad kelet, délkelet felé, emellett a magasabb légrétegekben is érkeznek felhőtömbök, de az északkeleti harmadot leszámítva pár órás napsütésre van kilátás. Számottevő csapadék nem várható. Az északnyugatira forduló szelet az ország délnyugati felén általában élénk, helyenként erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 13 fok között várható, de a tartósabban borult vidékeken ennél több fokkal hidegebb lesz, míg a Dél-Dunántúlon 14, 15 fok körüli csúcsértékek is előfordulnak. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra