Helyi gyulladáscsökkentők

Tüdőfű, orvosi

Légzőszervi megbetegedések elleni gyógynövény

Latin neve

Pulmonaria officinalis

Népies neve

farkasmájfű, pettyegetett tüdőfű, tüdőgálna

A növény leírása

Az érdeslevelűek (Boraginaceae) családjába tarozik. Árnyas erdők, bükkösök, gyertyánosok évelő növénye. Márciustól májusig virágzik.

Hogyan gyűjtsük?

Gyógyászati célokra a növény ép, egészséges tőleveleit alkalmazzák, melynek gyűjtési ideje a június-augusztus hónapokra esik.

Érdekesség

A növény virágjai kezdetben pirosak, majd kék színűre változnak.

Mi van benne?

A növényi drog kovasavat, nyálkát, flavonoidokat, cseranyagokat és allantoint tartalmaz.

Mire jó?

Nyálkatartalma révén bizonyítottan segít légzőszervi megbetegedések ellen. A népi gyógyászat bélnyálkahártya-gyulladás esetén is alkalmazza.

Hogyan használjuk?

Tea: Kiválóan alkalmas légzőszervi megbetegedések esetén.

Jó tudni!

Mellékhatásai nem ismeretesek.
A fertőző tüdőbetegségek (TBC) elleni gyógyászati felhasználása tudományosan teljesen megalapozatlan, hiszen ott a bakteriális kórokozók elpusztítása nélkül nem lehet oki kezelést végezni, és gyógyulást elérni. Az enyhe lefolyású, meghűléses eredetű légúti bajok enyhítésére alkalmas csupán.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.