Az MME arra kéri a lakosságot, hogy bárki, aki gólyafészket lát, küldje el a szervezetnek, hogy hol található a gólyafészek, volt-e költés idén, hány fióka repült ki és gyűrűzött volt-e a gólya – olvasható az egyesület hétfői közleményében. Az adatokat az MME által fejlesztett, Android és iOS rendszeren is elérhető ingyenes Turdus okostelefonos alkalmazáson keresztül lehet beküldeni. Az app TermészetLesen ikonján belül található a Gólyales adatrögzítő felület, amelyben térkép nézetben kereshetők a fészkek. Fotókat is lehet feltölteni, de az adatok beküldésére az adatbázis számítógépen használható felülete is alkalmazható.
Magyarországon 1941-ben volt az első országos fehérgólya-felmérés, amely 1958 óta ötévente zajlik. Az idén ötvenéves MME 1974-es megalakulásakor önkéntesek és a nemzetipark-igazgatóságok bevonásával kezdte felmérni a fehérgólya-állományt. Az adatokra azért van szükség, hogy nyomon lehessen követni az állomány változását, a veszélyeztető tényezőket, és ezek alapján a szakemberek ki tudják alakítani a madarak megfelelő védelmét.
A nyolc évtizede még 16 ezer páros fehérgólya-állomány 2019-re alig negyedére csökkent a legutóbbi országos fészekszámláláskor.
Borítókép: Getty Images