Az oroszlánoknál is félelmetesebb az ember Afrikában

Kanadai kutatók azt vizsgálták, hogy a vadon élő állatok hogyan reagálnak a többi között emberek, oroszlánok és puskák hangjaira. Azt találták, hogy az esetek többségében az emberi hangok hatására gyorsabban szaladtak el, mint az oroszlánokéra. Ennek a felfedezésnek viszont akár pozitív haszna is lehet, és az állatok javára lehet fordítani.

A Dél-Afrikában található Greater Kruger Nemzeti Park "lakóit" vizsgálták a kanadai Western Egyetem kutatói. Arra voltak kíváncsiak, mi ijeszti meg leginkább a vadon élő állatokat - írja az IFLScience. Dr. Liana Zanette, Dr. Michael Clinchy és kollégáik oroszlánok, emberek, kutyák és lövések felvételeit játszották le a parkban élő 19 emlősfélének.

Általában az emlősök nem betegség vagy az élelem hiánya miatt halnak meg. Nagyobb valószínűséggel egy ragadozó végez velük: minél nagyobb a préda, annál nagyobb húsevő kapja el. Mivel az oroszlánok a legnagyobb, csapatban vadászó ragadozók, őket gondolnánk a legijesztőbbnek, de mi arra voltunk kíváncsiak, hogy vajon az embereknél is rémisztőbbek-e a többi állat számára

- magyarázza Dr. Clinchy a tanulmányban.

A kutatók a régió négy legnépszerűbb nyelvének rádió- és tévéfelvételeit használták fel a kísérlethez, amelyeket egy beszélgetés hangerejével játszották le vízpartok közelében. Az oroszlánok esetében a falkán belüli vicsorgásokat és morgásokat választották.

A reakciókat filmre is vették:

Megfigyeléseik alapján az állatok kétszer olyan valószínűséggel menekülnek el, ha meghallják az embereket, mint az oroszlánokat, és ezt ráadásul 40 százalékkal gyorsabban teszik. Az elefántokat és a vadkutyákat leszámítva minden faj nagyobb valószínűséggel menekült az emberi hangok elől, mint az oroszlánokétól, bár néhány faj esetében a különbség nem volt jelentős. Sőt, amikor az elefántok az emberi hangok hallatán elmentek, a reakció gyorsabb volt, mint amikor az oroszlánoktól ijedtek meg. A puskák és a kutyák kevésbé bizonyultak rémisztőnek, mint az oroszlánok, bár nem szignifikánsan.

Mit lehet kezdeni az eredménnyel?

A kutatók szerint az eredményeknek lehet haszna is. Például stratégiailag helyezik el a hangforrásokat, hogy elriasszák a veszélyeztetett fajokat azokról a területekről, ahol orvvadászok fordulnak elő.

"Úgy gondolom, ez a hatalmas félelem is annak a bizonyítéka, hogy az ember milyen hatással van a környezetre. Nem csak az élőhelyvesztés, az éghajlatváltozás és a fajok kihalása miatt, hanem az is intő jel, mennyire erősen reagálnak ránk. Halálra rémülnek az embertől, sokkal jobban, mint bármely más ragadozótól" - mondta Zanette.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon többnyire zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra