"A betegeink közel fele mára már véglegesen meggyógyítható. De ha csak az életet tekintjük sikernek, a halált pedig kudarcnak, akkor ez a szakma elviselhetetlen. A gyógyíthatatlan betegeinknél viszont arra kell koncentrálni, hogy mindazt a kezelést és segítséget megkapják, amelyek jó életminőségben, tudatosan megélt évekkel hosszabbítják meg az életüket" - idézte a Hvg.hu Dr. Bodoky György onkológust, a Szent László Kórház onkológiai osztályának vezetőjét.
Kiegészítő biztosítások orvosolnák a forráshiányt
A tavaly júliusban elhunyt Esterházy Pétert is az onkológus kezelte, és közel került hozzá, ami miatt nagyon megviselte az író halála. Önvédelemből azonban arra törekszik, hogy ne kerüljön túlságosan közel, baráti kapcsolatba a páciensekkel, ami nem mindig sikerül. A betegektől egy lépésre sem távolodna el a politikai szerepvállalás irányába, de döntéshozó pozícióba kerülve teret adna a magánszektornak, hogy a Svájcban már működő, kiegészítő biztosítások révén új forrásokat csatornázzon be az ellátórendszerbe - mondta el az onkológus.
Ilyen módon a hálapénz kérdése is kezelhetővé válna Dr. Bodoky György szerint. "Az egészségbiztosítási alapcsomagon felüli extrákra - ilyen lehet a külön szoba és a szabad orvosválasztás - lehet külön magánbiztosítást kötni. Az orvos így nem hálapénzt kap az őt választó betegektől, hanem legális díjazást" - magyarázta.
Hosszú ideje dolgozik az osztályvezető azon, hogy a László Kórház területén felújított épületbe költözhessen át az onkológiai ambulancia és a fekvőbetegrészleg is. A folyamatot azonban elsősorban a bürokrácia lassítja. "Ez több százmillió forintos program, amelyhez a pénz egy részét az alapítvány teremtette elő, emellett jelentős támogatást kaptunk többek között a Miniszterelnökségtől és a Szerencsejáték Zrt-től is. A befejezéshez szükséges összeg is rendelkezésre áll, de mivel állami intézményről van szó, számos adminisztratív eljárást kell végigvinni a kivitelezés befejezéséig, ami időigényes" - magyarázta Dr. Bodoky György.