Vérvizsgálat

Vércsoport-meghatározás

A vércsoport-vizsgálat minden olyan esetben elvégzendő, amikor elképzelhető, hogy a betegnek vérre lesz szüksége valamely orvosi beavatkozás során.

Kategória

Vérvizsgálat

Típus

Teljes vérből végzett vizsgálat.

Normál érték

Nem értelmezhető.

Speciális előkészület

Nem igényel.

Mit mér a vizsgálat?

A vérben lévő sejtek felületén különböző, más emberekben, illetve állatokban immunreakciót kiváltani képes összetett fehérje- és cukorláncokat tartalmazó molekulák, úgynevezett glükoproteinek találhatók. Ezen molekulák különböző változatai határozzák meg a vércsoportokat. Több mint kétszázféle vércsoportot ismerünk, ezek közül csak néhánynak van klinikai jelentősége, a legfontosabb az AB0-vércsoport. A vörösvértestek felületén "A" vércsoport esetén egyik féle, "B" vércsoport esetén másik féle cukorláncú glükoprotein helyezkedik el, míg "0" vércsoport esetén az "A" és a "B" vércsoportra jellemző cukorláncok közül egyik sincs meg. Másrészt a vérszérumban mindig a hiányzó cukorláncok elleni ellenanyagok találhatók, azaz "A" vércsoport esetén anti-B ellenanyag (antitest), "B" vércsoport esetén anti-A,"0" vércsoport esetén anti-A és anti-B ellenanyag. Az AB0-vércsoport jelentősége az, hogy ha valakinek más vércsoportú vért adnak, mint amilyen a sajátja, akkor perceken belül akár halálos kimenetelű immunreakció is kialakulhat az idegen vérrel szemben azáltal, hogy az ilyenkor antigénként viselkedő sejtfelszíni glükoproteinekre azonnal rákötődnek a szérumban lévő antitestek.

Mikor indokolt a vizsgálat elvégzése?

A vizsgálatot rutinszerűen végzik nagyobb sebészi beavatkozások (illetve azok lehetősége), illetve vértranszfúzió előtt, valamint olyan esetben, amikor a beavatkozás során elképzelhető, hogy vér adása lesz szükséges.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.