Ételallergia: életmentő tippek a nyaraláshoz

Számos ételallergia nehezítheti meg a nyaralást, de ne engedd, hogy ez a négy fal közé zárjon! Íme néhány tipp, hogy el merj indulni otthonról akár súlyos allergiával is.

Ha az allergiád miatt te vagy az az ember, akinek az étteremben tudnia kell minden étel összetevőit, akkor mindenképp fogadd meg a CNN tanácsait, mielőtt nyaralni indulnál! Az otthonodtól távol légy különösen óvatos, hiszen nem feltétlenül ismered az ételek összetevőit, és ezek kiderítését olykor nyelvi akadályok is nehezíthetik.

ételallergia, mogyoróallergia, étterem, nyaralás
Egy idegen országban nehéz megmondani, pontosan mi lehet egy ételben. Fotó: Getty Images

Az 5 legfontosabb teendő, mielőtt elindulsz

1. Mindig legyen nálad egy kártya, amelyen szerepel, hogy mire vagy allergiás, az orvosod neve és telefonszáma, valamint egy feljegyzés arról, hogy vészhelyzet esetére EpiPen injekciót tartasz magadnál, és azt hogyan kell beadni. Ezt a kártyát az éttermekben mutasd be a szakácsnak, illetve említsd meg neki a keresztszennyeződés lehetőségét is, vagyis hogy mennyire veszélyes lehet, ha az ételed allergénnel érintkezik. Ha pedig olyan étterembe vagy partira mész, ahol nagy lesz a nyüzsgés, és senki sem fog odafigyelni az ételallergiádra, akkor az indulás előtti napon telefonálj oda, és beszéljétek át, milyen óvintézkedéseket kell tenniük az érdekedben.

2. Fordítsd le az allergiáidat az adott ország nyelvére! Vannak olyan online szolgáltatások, amelyek nyomtatott kártyákat kínálnak, ezek bármilyen nyelven elmagyarázzák az allergiákat. Ha pedig ismersz helyi lakost, akivel még jóban is vagy, költsd el vele a vacsorádat! Ő ugyanis magabiztosabban tud közvetíteni közted és a szakács között.

3. Vigyél magaddal tartalék gyógyszereket! Az epinefrin jelenti az egyetlen védelmet az anafilaxia ellen, amely egy életveszélyes reakció. Arról is győződj meg, hogy ezt a kézipoggyászba tetted, és nem a repülő csomagterébe feladott bőröndbe. Jó, ha van nálad erről egy orvosi igazolás is, ha netán a reptéri vámvizsgálaton kérdőre vonnának miatta.

4. Előre nézz utána, hogy az adott célponton baj esetén hol, melyik kórházban kaphatsz segítséget! Fontos tudni, hogy melyik kórházak tudják kezelni az anafilaxiás reakciót azokban a városokban, ahová külföldön látogatsz.

5. Készülj saját rágcsálnivalóval is! Abból baj nem lehet.

A legsúlyosabb allergiás reakciót anafilaxiának nevezzük: ezt az életveszélyes állapotot az arra érzékenyek számára egy falat étel, vagy egy rovar csípése is kiválthatja. Életmentő lehet, hogy minél hamarabb orvoshoz kerüljön az érintett. Te felismernéd az anafilaxiás sokk korai jeleit? Kvízünkből megtudhatod!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra